RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tego w Warszawie nie było od dawna. Wilk biegał wśród samochodów [WIDEO]

Wilk na warszawskim Żoliborzu (fot. yt/ Marcin Krolak)
Wilk na warszawskim Żoliborzu (fot. yt/ Marcin Krolak)

Eko Patrol Straży Miejskiej po zgłoszeniu od kierowców prowadził poszukiwania dzikiego zwierzęcia, które zauważono biegające wzdłuż trasy S8 na wysokości Żoliborza. Jerzy Jabraszko z biura prasowego Straży Miejskiej poinformował w sobotę, że nie udało się go namierzyć.

Wścieklizna w Warszawie. Tak wielu przypadków nie było od lat

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia wojewoda mazowiecki poinformował o wykryciu aż 105 przypadków wścieklizny na terenie województwa. Groźna...

zobacz więcej

Biegnącego wzdłuż trasy S8 wilka sfilmował jeden z kierowców. Pod nagraniem, które udostępnił w sieci widnieje informacja, że zostało ono zrobione w piątek na wysokości Żoliborza.

Wilk w Warszawie. Nagranie z okolic Żoliborza


Na filmie widać wilka, który biegnie wąskim pasem zieleni pomiędzy barierkami a ekranami dźwiękochłonnymi. Mijane przez samochody zwierzę w końcu wbiega pod barierkami na jezdnię. Nie wiadomo, czy udaje się mu przeżyć. Na miejsce została wezwana powiadomiona przez kierowców Straż Miejska.

– Na miejsce został wysłany Eko Patrol. Ale zwierzęcia nie udało się zlokalizować. Jest więc szansa, że wilk wrócił w dzikie ostępy, gdzie jest jego miejsce – przekazał Jerzy Jabraszko z biura prasowego Straży Miejskiej.


Pytany o liczbę podobnych zgłoszeń zaznaczył, że w przypadku wilków takie zgłoszenia są bardzo rzadkie i praktycznie nie występują. – Wilk nie jest zwierzęciem, które często podchodzi do miasta – powiedział.

Pandemia otworzyła miasta dla dzikich zwierząt

Lubuskie. Wilk biegł ulicą z odgryzioną głową psa [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

W okolicy Trzebicza (woj. lubuskie) kierowca sfotografował przechodzącego przy drodze wilka. Dzikie zwierzę w pysku niosło odgryzioną głowę psa.

zobacz więcej

Dodał, że znacznie więcej zgłoszeń dotyczących dzikich zwierząt w mieście odnotowywano na początku pandemii, gdy większość osób przebywała w domach.

– Wtedy rzeczywiście było więcej takich sytuacji. Chociażby z łosiem, który zawędrował do Parku Skaryszewskiego. Wtedy my w większości siedzieliśmy w domach, ale nasze śmieci zachęcały dzikie zwierzęta do wizyt w mieście, tym bardziej że ruch samochodowy wtedy był niewielki i zwierzęta nie bały się wchodzić głębiej w miasto – mówił.

Wilki chronione w Polsce


Wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym od 1998 r., wcześniej był gatunkiem łownym. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska liczebność wilków w Polsce ocenia na około 2 tys.

Zobacz także: Inwazja nutrii. Nie boją się ludzi, opanowały rzekę w mieście [WIDEO]
teraz odtwarzane
Nutrie wgryzły się w krajobraz Rybnika. Fot. TVP3 Katowice

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej