RAPORT

Wojna na Ukrainie

UE pracuje nad nową listą sankcji na Rosję. Dyplomata mówi o szczegółach [WIDEO]

W czasie nieformalnego spotkania szefów MSZ państw europejskich zobowiązano unijną służbę dyplomatyczną do przygotowania nowej listy sankcji wobec Rosji – powiedział w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, który reprezentował Polskę na szczycie we Francji. Dyplomata podkreśla, że Unia Europejska powinna być gotowa na reakcję także w przypadku rosyjskich działań „poniżej progu wojny”.

To nie były rozmowy tylko ultimatum. Po spotkaniu w Genewie Rosja znów prowokuje

Przedstawiciele Rosji nie przyjechali do Genewy, by dyskutować o europejskim bezpieczeństwie, czy sposobach na normalizowanie relacji, tylko by...

zobacz więcej

Spotkanie, o którym mówił w TVP Info Przydacz, odbyło się w formule Gymnich w dniach 13-14 stycznia w Breście z inicjatywy Francji, sprawującej obecnie prezydencję w Radzie UE.

Unijna dyplomacja „na twardo” z Rosją


Jednym z głównych tematów rozmów unijnych dyplomatów były działania Rosji i rosnące zagrożenie agresją Moskwy na Ukrainę. Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Rosja nie jest jednak gotowa do rzeczywistego dialogu.

– Rosja uważa, że ten dialog ma doprowadzić do akceptacji jej żądań. Trudno o taką akceptację w sytuacji, kiedy te żądania są miejscami absurdalne: próby ograniczania możliwości rozszerzania NATO – ocenił gość TVP Info.

Wiceszef polskiej dyplomacji pytany, czy z Rosją „trzeba grać na twardo” wskazuje, że kraje na wschodniej flance NATO od zawsze powtarzały, że Rosji, niestety, należy się obawiać i nie dawać jej kart do ręki – jak choćby instrumentów energetycznych, czyli Nord Stream 2. – Rozmawiałem we Francji z naszymi partnerami unijnymi z południa Europy i oni to rozumieją, że rzeczywiście trzeba mówić twardym językiem, bo oczekiwania Rosji nigdy się nie kończą – dodał Przydacz.

Rosja rozpoczyna kolejne manewry przy granicy z Ukrainą. Jest odpowiedź NATO

Ponad 10 tys. żołnierzy Południowego Okręgu Wojskowego Rosji zorganizowanych w batalionowe grupy taktyczne rozpoczyna ćwiczenia na 20 poligonach na...

zobacz więcej

– Zobowiązaliśmy instytucje, głównie Europejską Służbę Działań Zewnętrznych, dyplomację europejską, do przygotowania listy potencjalnych sankcji do wprowadzenia w sytuacji eskalacji, nie tylko działań zbrojnych – zaznaczył.

„To Rosja opanowała do perfekcji”


Zdaniem wiceministra Unia Europejska powinna być gotowa na reakcję także w przypadku rosyjskich działań „poniżej progu wojny” – prowokacji, działań hybrydowych, cybernetycznych.

– To trochę gra „kto mrugnie pierwszy”, kto jest bardziej twardy. Chciałbym, by świat zachodni, który jest dużo silniejszy gospodarczo i militarnie czy kulturowo, by przestał być rozgrywany w tych miękkich punktach, bo to Rosja opanowała do perfekcji – podkreślił.

Zobacz także: Rosja znów górą ws. Nord Stream 2. Kowalski: Bardzo zła decyzja dla Polski

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej