RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niecodzienna sytuacja w Rosji. Aresztowali „swoich” hakerów na prośbę USA

Aresztowano znanych na całym świecie hakerów z grupy REvil (fot. tt/ vx-underground)
Aresztowano znanych na całym świecie hakerów z grupy REvil (fot. tt/ vx-underground)

Sąd w Moskwie wydał nakazy aresztowania siedmiu członków grupy hakerskiej REvil, znanej z ataków na firmy w Stanach Zjednoczonych. W piątek rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała o rozbiciu tej grupy. To o tyle niecodzienna sytuacja, że o ściganie hakterów miały wnioskować „kompetentne struktury USA”.

Haker wykradał dane użytkowników Profilu Zaufanego. Grozi mu dłuższa odsiadka

27-latek z Podkarpacia został zatrzymany przez funkcjonariuszy cyberwydziału Komendy Stołecznej Policji za włamanie do Systemu Dostawcy Tożsamości...

zobacz więcej

Aresztowani to Artiom Zajcew, Aleksiej Małoziemow, Andriej Biessonow, Roman Muromski, Michaił Gołowczuk, Rusłan Chanswiarow i Dmitrij Korotajew. Wszyscy są podejrzanymi w postępowaniu karnym, dotyczącym nielegalnego obrotu środkami płatniczymi.

Kim są hakerzy z grupy REvil?


O operacji specjalnej przeciwko hakerom z grupy REvil poinformowała w piątek FSB. Jak podano, podstawą do rozpoczęcia działań przez organy ścigania w Rosji „stał się wniosek kompetentnych struktur USA”.

FSB twierdzi, że ustaliła pełny skład grupy przestępczej oraz udział jej członków w nielegalnym obrocie środkami płatniczymi. REvil miał m.in. rozsyłać wirusy, wykradać dane i pieniądze, blokować systemy i żądać okupu za ich odszyfrowanie. Grupa stała się głośna m.in. z powodu ataków na duże firmy w USA.

Nagranie z realizacji zatrzymań przez FSB: Podczas rewizji w ramach operacji przeciwko REvil skonfiskowano m.in. 600 tys. dolarów, 500 tys. euro, sprzęt komputerowy i zakupione nielegalnie drogie samochody.

Zobacz także: Haker twierdzi, że udostępnia próbki programu do szpiegowania. Pisze, że to wersja Pegasusa

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej