RAPORT

Wojna na Ukrainie

Służby białoruskie wraz z cudzoziemcami dalej atakują naszą granicę i polskie patrole

„Te działania wpisują się w agresywną wobec NATO politykę Kremla” (fot. Sergei Bobylev\TASS\Getty Images)
„Te działania wpisują się w agresywną wobec NATO politykę Kremla” (fot. Sergei Bobylev\TASS\Getty Images)

Operacja hybrydowa wykorzystująca szlak migracyjny do destabilizowania Polski trwa – ostrzegł rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że służby białoruskie wraz z cudzoziemcami dalej atakują polską granicę i polskie patrole.

Żaryn odniósł się w ten sposób do informacji Straży Granicznej, która w porannym wpisie na Twitterze przekazała, że minionej doby granicę polsko-białoruską próbowały nielegalnie przekroczyć 54 osoby.

SG informowała również, że na odcinku granicy ochranianym przez placówki SG Czeremcha i Michałowo, służby białoruskie uszkadzały concertinę, rzucały szklanymi butelkami, kamieniami i kłodami drewna w polskie patrole. W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Przeczytaj także: Ilu migrantów jest na Białorusi? Nowe informacje polskich służb

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej