RAPORT

Tusk kontra Tusk

Dworczyk: 80 proc. rekomendacji Rady Medycznej zostało wprowadzonych w życie

Szef KPRM Michał Dworczyk (fot. PAP/Leszek Szymański)
Szef KPRM Michał Dworczyk (fot. PAP/Leszek Szymański)

Współpraca z Radą Medyczną była bardzo intensywna, 80 proc. jej rekomendacji zostało wprowadzonych w życie – powiedział w sobotę w Ząbkowicach Śląskich szef KPRM Michał Dworczyk. Wyraził przekonanie, że w najbliższych dniach poznamy nowy model dotyczący doradztwa w sprawie walki z epidemią.

„To rolą rządu jest decydowanie”. Premier dziękuje odchodzącym członkom Rady Medycznej

Premier Mateusz Morawiecki podziękował odchodzącym członkom Rady Medycznej za współpracę, w szczególności za przygotowanie założeń Narodowego...

zobacz więcej

Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie epidemii. W oświadczeniu poinformowali, że w piątek zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego o przyjęcie ich rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19.

W oświadczeniu członków Rady Medycznej, którzy złożyli rezygnację napisano m.in., że ich decyzja zapadła z uwagi na „brak wpływu rekomendacji na realne działania” i „wyczerpanie się dotychczasowej współpracy”.

Dworczyk, odpowiadając na sobotniej konferencji prasowej na pytania dziennikarzy o Radę, powiedział, że „wyczerpała się dotychczasowa formuła współpracy”. – Premier podziękował wszystkim członkom Rady Medycznej za ich wielki wkład w dotychczasowe działania – podkreślił szef KPRM.

Zaznaczył, że wbrew informacjom, które pojawiały się w niektórych mediach, współpraca z Radą Medyczną była bardzo intensywna i Rada przyjęła ponad 30 stanowisk.

Są nowe dane o koronawirusie. Rzecznik rządu ujawnił raport

W raporcie Ministerstwa Zdrowia o koronawirusie w czwartek będzie 16 878 nowych zakażeń – przekazał rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał,...

zobacz więcej

– 80 proc. rekomendacji Rady Medycznej zostało wprowadzonych, oczywiście nie wszystkie, to też trzeba sobie jasno powiedzieć. To wywoływało dyskusje w Radzie, ale pamiętajmy, że od samego początku formuła tego organu pomocniczego prezesa Rady Ministrów była skonstruowana tak, że właśnie Rada opiniuje, doradza, rekomenduje, natomiast odpowiedzialność za podejmowane decyzje ponosi Ministerstwo Zdrowia i Rada Ministrów – powiedział Dworczyk. Podkreślił, że wszyscy członkowie Rady Medycznej z wielkim sercem i zaangażowaniem brali udział w pracach Rady.

Dworczyk przypomniał, że Ministerstwo Zdrowia zostało zobowiązane przez premiera, aby zaproponować nową formułę wparcia doradczego w walce z epidemią. – Jestem przekonany, że w najbliższych dniach poznamy ten nowy model działania w tym obszarze (doradczym) – powiedział szef KPRM.

Zobacz także: Rada Medyczna o negowaniu wartości szczepień


W oświadczeniu członkowie Rady Medycznej, którzy złożyli rezygnację napisali że: „jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu”.

13 członków Rady Medycznej odchodzi

13 z 17 członków Rady Medycznej zrezygnowało z doradzania rządowi ws. epidemii. „W dniu 14 stycznia 2022 zwróciliśmy się do pana premiera o...

zobacz więcej

„Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych” – napisało 13 członków Rady.

„Rozbieżności między przesłankami naukowymi i medycznymi, a praktyką stały się szczególnie jaskrawe w kontekście bardzo ograniczonych działań w obliczu fali jesiennej, a potem wobec zagrożenia wariantem Omikron, pomimo przewidywanej olbrzymiej liczby zgonów” – czytamy w oświadczeniu.

Pod oświadczeniem podpisali się prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Rada Medyczna do spraw COVID-19 została powołana zarządzeniem premiera z 6 listopada 2020 r. Jest organem pomocniczym premiera. Do zadań Rady należy przede wszystkim analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej