RAPORT

Wojna na Ukrainie

Immunitet Tomasza Grodzkiego. Ta liczba szokuje

Tomasz Grodzki (fot. PAP/Rafał Guz)
Tomasz Grodzki (fot. PAP/Rafał Guz)

Mija 300 dni od kiedy Prokuratura Krajowa skierował do Senatu pierwszy wniosek o uchylenie immunitetu marszałka tej izby Tomasza Grodzkiego. Śledczy chcą mu postawić zarzuty korupcyjne.

Immunitet Grodzkiego. „Doktryna Neumanna już nie obowiązuje”

Marszałek Tomasz Grodzki unika stanięcia w prawdzie, utrudnia postępowanie, ponieważ uważa, że prawo nie obowiązuje go tak, jak wszystkich...

zobacz więcej

W marcu 2021 roku prokuratura złożyła pierwszy wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie Grodzkiego do odpowiedzialności karnej. W październiku wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz pozostawił wniosek prokuratury bez biegu, uzasadniając, że nie został on poprawiony, o co wcześniej wnioskował Senat. Prokuratura przekazała, że wniosek został poprawiony.

W grudniu poinformowano, że warszawska prokuratura okręgowa prowadzi śledztwo ws. przekroczenia uprawnień poprzez pozostawienie bez biegu wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu. Według PK Borusewicz „bezzasadnie pozostawił wniosek bez biegu, nie uzasadniając w piśmie skierowanym do prokuratury podstaw takiej decyzji”.

Pod koniec grudnia Prokuratura Krajowa informowała, że Prokurator Generalny skierował do Senatu kolejny wniosek o uchylenie immunitetu Grodzkiemu. Śledczy zaznaczali, że poprzedni wniosek został „niezasadnie pozostawiony bez biegu” przez wicemarszałka Bogdana Borusewicza”.

Śledztwo dot. Grodzkiego


Śledczy argumentują, że Prokuratura Regionalna w Szczecinie domaga się uchylenia immunitetu Tomaszowi Grodzkiemu, ponieważ w toku śledztwa ustalono, że „pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej przyjął on korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich”.

„Jak wynika z ustaleń postępowania, korzyści majątkowe w postaci pieniędzy w złotówkach i dolarach – w wysokości od 1500 do 7000 zł – lekarz przyjmował w kopertach. W zamian zobowiązywał się do osobistego przeprowadzenia operacji lub ich szybkiego wykonania, a także do zapewnienia dobrej opieki lekarskiej. Tomasz Grodzki usłyszeć ma cztery zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych – w latach 2006, 2009 i 2012 roku” – wskazuje PK.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej