RAPORT

Tusk kontra Tusk

Z jakiej listy chce wystartować Kukiz? „Nie wiem, czy w ogóle będę startował”

Paweł Kukiz (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Paweł Kukiz (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Paweł Kukiz nie wyklucza, że wystartuje w wyborach list Prawa i Sprawiedliwości. W rozmowie z „Super Expressem” stawia jednak warunki, żeby zgodził się na taką propozycję. Wskazał, że „jeśli PiS będzie spełniał warunki naszej umowy i jeśli taką propozycję od prezesa Kaczyńskiego otrzymam, to wtedy będę ją rozważał”. Przyznał też, że nie wie, czy w ogóle przedstawi swoją kandydaturę”.

TVN bojkotuje Kukiza. Zemsta za głosowanie w Sejmie?

Lider ruchu Kukiz’15 Paweł Kukiz przez lata gościł w najważniejszych programach stacji TVN. W lipcu poparł jednak ustawę medialną, która miała...

zobacz więcej

Polityk podkreślił, że „warunkiem ewentualnego startu do Sejmu w kolejnej kadencji będzie wpisanie przez partię, z której listy miałbym startować, postulatów Kukiz’15”.

„Nie wiem, czy w ogóle będę startował w tych najbliższych wyborach. A jeśli tak, to jest mi obojętne, z kim. Moja dzisiejsza współpraca z PiS bynajmniej nie jest powodowana nadzieją na dostanie się na ich listy” – powiedział Paweł Kukiz „Super Expressowi”.

Paweł Kukiz w 2015 roku kandydował w wyborach prezydenckich, w których zajął trzecią pozycję. Wprowadził też swoich przedstawicieli do Sejmu. Obecnie w skład jego partii politycznej (zarejestrowanej 31 lipca 2020 roku) wchodzi jedynie czterech członków, dwóch wiceprzewodniczących i sam przewodniczący. Liczba ta zmalała w 2019 w związku ze zmianą barw politycznych niektórych parlamentarzystów.

W 2020 roku stowarzyszenie Kukiza poparło w wyborach prezydenckich Władysława Kosiniaka-Kamysza, a reprezentanci ruchu zasiedli w sztabie wyborczym. Po czym, 26 listopada 2020 roku Rada Naczelna PSL zdecydowała o zakończeniu współpracy z Kukiz’15 w ramach Koalicji Polskiej ze względu na różnice wewnątrzkoalicyjne. Kukiz rozpoczął więc współpracę z PiS.

Zobacz także: Kukiz ostro o Tusku


W sobotę „Super Express” opublikował też wyniki sondażu Instytutu Badań Pollster. Według nich, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, mandaty poselskie zdobyliby kandydaci sześciu partii bądż ugrupowań politycznych – Zjednoczonej Prawicy (32,81 proc. głosów), Koalicji Obywatelskiej (24,5 proc.), Polski 2050 Szymona Hołowni (17,08 proc.), Konfederacji (10,11 proc.), Lewicy (7,06 proc.) i PSL (6,44 proc.). Formacja Kukiz'15 (1,25 proc.) wraz Porozumieniem Jarosława Gowina (0,3 proc.) znalazła się więc poniżej progu wyborczego (5 proc.). Na „inną partię” chciałoby zagłosować 0,45 proc. respondentów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej