RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Bezpieczny autokar”. Ruszyły kontrole pojazdów

Akcja „Bezpieczny autokar”, podczas której sprawdzany jest m.in. stan techniczny pojazdów wiozących dzieci i młodzież na wypoczynek podczas ferii, została zainaugurowana w sobotę w małopolskim Głogoczowie. Inspekcja Transportu Drogowego apeluje do kierowców o czujność ma drogach.

Policjanci na narciarskich stokach. „Będą zwracać uwagę na bezpieczną jazdę”

Od piątku 14 stycznia będziemy mogli spotkać policjantów na nartach w najbardziej popularnych stacjach narciarskich w Polsce. Patrole pomogą...

zobacz więcej

– Pragnąłbym bardzo wyraźnie zwrócić uwagę wszystkim organizatorom wypoczynku, szczególnie właścicielom zarządzającym firmami transportowymi, właścicielom autokarów i kierowcom, że kontrola stanu technicznego pojazdów na polskich drogach, autobusów, które wiozą dzieci na wypoczynek, jest praktycznie nieuchronna – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Apel do rodziców


Szef resortu, podczas briefingu prasowego inaugurującego akcję „Bezpieczny autokar – ferie 2022”, zaapelował też do rodziców, których dzieci już w weekend wyruszają na zimowy wypoczynek, lub wyjadą w kolejnych tygodniach. Wskazał, że to również na barkach opiekunów spoczywa odpowiedzialność za bezpieczną podróż – mogą oni reagować, zgłaszając odpowiednim służbom wszelkie nieprawidłowości.

Zobacz także: Będą zmiany w kalendarzu ferii zimowych? Minister Czarnek komentuje

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Drogi ekspresowe w Polsce. Ważne zapewnienie ministra Adamczyka

W Polsce drogi ekspresowe nie będą płatne dla samochodów osobowych – zapewnił w czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Stwierdził, że...

zobacz więcej

– Jeżeli państwo uznajecie (...), że autokar, którym wasze dzieci udają się na wypoczynek, że trzeźwość kierowcy lub jego stan psychofizyczny powinny zostać sprawdzone, bardzo proszę, abyście w odpowiednim czasie poinformowali o miejscu, dacie i godzinie autokaru. Inspektorzy transportu drogowego na pewno nie pozostaną obojętni i taki autokar skontrolują – wskazał Adamczyk.

Kontrole


Główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur doprecyzował, że każdy sprawdzany autobus „będzie dokładnie skontrolowany pod kątem stanu technicznego”. – Sprawdzimy również kondycję kierowców – czy są trzeźwi i wypoczęci. Warto pamiętać, że muszą oni przestrzegać norm czasu pracy – dodał. Punkt w Głogoczowie stanowi dobrze kojarzone miejsce kontroli; podczas porannych sobotnich działań sprawdzonych zostało już kilka pojazdów. Kontrole te prowadzone będą też na głównych szlakach komunikacyjnych oraz w małopolskich kurortach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej