RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Miotacze gazu i tarcze ochronne dla SG. Zakończyły się szkolenia

Szkolenia z wykorzystywania plecakowych miotaczy gazu i tarcz ochronnych (fot. Straż Graniczna)
Szkolenia z wykorzystywania plecakowych miotaczy gazu i tarcz ochronnych (fot. Straż Graniczna)

W Podlaskim Oddziale Straży Granicznej zakończyły się szkolenia z wykorzystywania plecakowych miotaczy gazu i tarcz ochronnych, które będą używane do odparcia siłowych prób przekroczenia granicy – poinformowała w sobotę rzeczniczka SG por. Anna Michalska.

Ilu migrantów jest na Białorusi? Nowe informacje polskich służb

Szacujemy, że na Białorusi nadal przebywa ok. 4-5 tys. migrantów; spodziewamy się, że wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy w naszej części...

zobacz więcej

Por. Michalska przekazała, że szkolenia w Podlaskim OSG z wykorzystywania nowych środków przymusu bezpośredniego trwały przez ostatni tydzień i zakończyły się w piątek. – Nowe środki przymusu bezpośredniego to odpowiedź na kryzys migracyjny. Pod koniec ubiegłego roku Podlaski Oddział Straży Granicznej otrzymał tarcze ochronne i plecakowe miotacze gazu, które trafiły do placówek SG na granicy polsko-białoruskiej – poinformowała.

Dodała, że sprzęt ten ma zapewnić bezpieczeństwo funkcjonariuszom Straży Granicznej w trakcie wykonywania czynności służbowych na granicy państwa, przede wszystkim podczas siłowych prób forsowania granicy.

Jak przekazała, „z technik posługiwania się tarczami i plecakowymi miotaczami gazu zostało przeszkolonych ponad 250 funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej”. Szkolenia prowadzili funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Por. Michalska poinformowała o tym także we wpisie na profilu Straży Granicznej na Twitterze. Do wpisu dołączyła krótki film z przebiegu szkolenia funkcjonariuszy SG z wykorzystywania tarcz ochronnych i plecakowych miotaczy gazu.

Jak poinformowała w sobotę por. Michalska, w styczniu doszło już do 461 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Zobacz także: MON do RPO: Żołnierze na granicy mają właściwe warunki bytowe i opiekę psychologiczną


W 2021 roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób. W grudniu odnotowano ich ponad 1,7 tys., w listopadzie – 8,9 tys., w październiku – 17,5 tys., we wrześniu – 7,7 tys., zaś w sierpniu – 3,5 tys.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej