RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Mija termin rozliczenia tarczy PFR 2.0

Wnioski o rozliczenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR 2.0 (fot. Shutterstock/Rawpixel.com)
Wnioski o rozliczenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR 2.0 (fot. Shutterstock/Rawpixel.com)

Jeżeli małe bądź średnie przedsiębiorstwo nie złoży wniosku o rozliczenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR 2.0, wyślemy wezwanie o zwrot tej kwoty - powiedział prezes PFR Paweł Borys. Dodał, że jeśli firma poprosi o rozłożenie tej kwoty na raty, to PFR taką prośbę rozpatrzy.

Pożyczki z tarczy PFR dłużej? Rząd przyjął uchwałę

Udzielanie pomocy w formie Pożyczki Preferencyjnej 2.0 w ramach Tarczy PFR dla dużych firm zostanie przedłużone do 31 marca 2022 r., z możliwością...

zobacz więcej

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w sobotniej rozmowie w TVN24 przypomniał, że 15 stycznia dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) mija termin składania wniosków o rozliczenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR 2.0.

Zaapelował do wszystkich przedsiębiorstw, które nie złożyły jeszcze wniosku, o wejście do bankowości elektronicznej i dopełnienie formalności.

Jak dodał, widząc, że przedsiębiorcy nie składają tych wniosków, zdecydowano, by dać im jeszcze tydzień. – Ale naprawdę apelujemy o to, aby trzymać się tych terminów i złożyć ten wniosek, bo przysługuje prawie 100 proc. umorzenia tych subwencji, które przedsiębiorstwa otrzymają – powiedział.

Dopytywany, ile pieniędzy musiałyby zwrócić firmy, które do tej pory nie złożyły wniosków, Borys poinformował, że „około miliard złotych”.

Tarcza Finansowa PFR 2.0 ruszyła. Mikro-, małe i średnie firmy mogą składać wnioski

Od północy mikro-, małe i średnie firmy z branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z...

zobacz więcej

– W ramach tzw. drugiej tarczy dla małych i średnich przedsiębiorstw, przedsiębiorcy mogli uzyskać rekompensatę kosztów, które ponosiły podczas pandemii, w momencie kiedy były zamknięte. Ta kwota subwencji miała pokrywać im straty ponoszone w tym czasie. Jestem przekonany, że jednak w interesie każdej firmy jest, żeby ten wniosek złożyć – wskazał szef PFR.

Borys wyjaśnił, co się stanie, jeżeli ktoś nie dopełni obowiązku wynikającego z programu, czyli nie złoży tego wniosku. – Wyślemy wezwanie o zwrot tej kwoty – wytłumaczył.

– Jeżeli przedsiębiorca przyjedzie i poprosi o rozłożenie na raty, to będziemy wtedy to rozpatrywać. Jednak zakładam, że większość tych firm złoży te wnioski i nie będziemy mieli tego typu problemu – powiedział.

Zobacz także: Termin wypłat subwencji z Tarczy PFR 2.0 ma być przedłużony


Prezes PFR przyznał, że jest zaskoczony, iż pomimo kampanii informacyjnej, którą prowadzono w mediach ogólnopolskich, „tak duża liczba przedsiębiorców tego wniosku jeszcze nie złożyła”.

PFR poinformował w piątek, że od 18 do 23 stycznia zostanie uruchomiony dodatkowy termin na korekty i spóźnione wnioski rozliczenia dla MŚP w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0.

Rosja otwiera wenezuelski front starcia z USA

Wysłanie przez Kreml do Wenezueli rosyjskich żołnierzy wywołało ostrą reakcję Waszyngtonu. Amerykanie mają świadomość, że Rosja chce wykorzystać...

zobacz więcej

Z danych PFR wynika, że do piątku, 14 stycznia br., z 7 tys. małych i średnich firm, które skorzystały z tarczy PFR 2.0, ok. 5 tys. jest już rozliczonych, natomiast ok. 1000 wniosków jest do poprawy, a ok. 900 małych i średnich firm nie złożyło jeszcze rozliczeń.

W ramach Tarczy PFR 2.0, czyli od 15 stycznia do 28 lutego 2021 r., wsparcie otrzymało 47,7 tys. firm, w tym 7,1 tys. z sektora MŚP. Na konta przedsiębiorców trafiło 7,1 mld zł, w tym 3,8 mld zł dla sektora MŚP. Średnia kwota pomocy dla tych firm wyniosła 539 tys. zł, a dla mikrofirm 82 tys. zł.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Pomoc otrzymały firmy objęte 54 kodami PKD. Lista obejmuje branże, które najbardziej doświadczyły negatywnych skutków pandemii COVID-19, w tym przede wszystkim hotelarska, targów i wydarzeń, turystyczna, fitness i gastronomiczna.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej