RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Związkowcy przerwali konferencję Platformy. „Idźcie grzać w Sejmie” [WIDEO]

Związkowcy zakłócili konferencję Platformy Obywatelskiej przed blokiem elektrowni w Jaworznie. – Macie kłamstwo wpisane w program – krzyczeli do polityków i sugerowali im, żeby lepiej „zajęli się grzaniem w Sejmie”. Kiedy jeden z posłów próbował tłumaczyć, co jest przyczyną wysokich cen energii, jeden ze związkowców zarzucił mu, że „robiąc sobie pijar i szczując ludzi między sobą wskazuje niesłusznie na przyczyny drożyzny”.

„Sejm huczy od plotek”. Poseł wprost o Sienkiewiczu: Kompletna kompromitacja

Ta sprawa w mojej ocenie powinna się skończyć złożeniem mandatu przez Bartłomieja Sienkiewicza – komentuje dziwne zachowanie tego polityka w Sejmie...

zobacz więcej

W sobotę przed wyłączonym z eksploatacji nowym blokiem energetycznym w Jaworznie odbyła się konferencja przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej Borysa Budki oraz posła PO Wojciecha Saługi dotycząca „prawdziwych przyczyn wysokich cen energii” w Polsce.

Konferencję polityków zakłócili związkowcy, którzy zarzucali przedstawicielom Platformy kłamstwa. – To są nasze miejsca pracy, nie ma pan prawa wypowiadać się w ten sposób – zwracali się do Saługi. – Zajmijcie się grzaniem w sejmie, wiecie, że tam też się grzeje – ironizowali związkowcy.

Konferencja posłów przed elektrownią w Jaworznie zakłócona


Poseł Saługa mówił, że „rząd PiS nie potrafi uruchomić tego bloku zbudowanego za sześć miliardów złotych”. Przypomnijmy, nowy blok węglowy Elektrowni Jaworzno – o mocy 910 MW, oddany do użytku w połowie 2020 roku – wymagał naprawy. Prace naprawcze mają potrwać jeszcze kilka miesięcy.

Politykowi przerwał jeden z protestujących. – Mówienie, że to jest tylko wina PiS, że ten blok nie chodzi, to nieprawda – powiedział. – Ja uważam, że powinniśmy do tego tematu podejść dokładnie; trzeba uderzyć się w piersi. Dlaczego nie podjęliście decyzji, że jest bliźniaczy blok w Opolu, taki sam, co tutaj? Bo od tego w Opolu nie ma takich zagrożeń. – Tu nie chodzi o to, żebysmy się bili, tylko żebyśmy mądrze rozmawiali o polskiej energetyce i szukali rozwiązań – mówił mężczyzna do posłów PO.
teraz odtwarzane
Jaworzno. Związkowcy przerwali konferencję Platformy

Obajtek: Umowy nie pokazują kierunku rosyjskiego

– Jesteśmy w pełni zabezpieczeni, mamy pewne prawa, które taki ruch blokują i nie ma takiej możliwości – mówił prezes Orlenu Daniel Obajtek, pytany...

zobacz więcej

Ale poseł PO próbował przekonywać, że „ten blok jest bardzo ważny dla Polaków, bo płacą za ten blok który stoi”. – Dlatego ceny energii są takie drogie – twierdził polityk. Wtedy zgromadzeni związkowcy zaczęli buczeń i krzyczeć do polityka: „kłamstwo!”. – Macie kłamstwo wpisane w program. Energia jest dlatego droga, bo Donald Tusk i Ewa Kopacz załatwili nam to w UE – mówili.

Jeden ze związkowców zapytał przedstawiciela Platformy wprost: „jaką pan ma alternatywę na dzień dzisiejszy dla mieszkańców Jaworzna?”. – Dzisiaj pan przeszkadza, dzisiaj to jest faza uruchomienia bloku, na dzień dzisiejszy będą uruchamiane próby i wprowadzany jest w system energetyczny Polski – wskazywał przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Zakładowej Kontra Artur Wilk.

Związkowiec: Ten blok nam to gwarantuje!


Kontynuując mężczyzna zwracał się do posła, że „pan robiąc sobie pijar i szczując ludzi między sobą wskazuje niesłusznie na przyczyny drożyzny”. – Jeżeli chodzi o dostęp do energii elektrycznej, stanowimy stabilność energetyki europejskiej, mamy najtańszą energię, opieramy się na swoich zasobach, a nie na tych dostarczonych z obcego kapitału – mówił.

Stwierdzał, że pracownicy elektrowni chcą pracować w Jaworznie i chcą „stanowić stabilność krajowej energetyki bez dostępu zagranicznego kapitału”. – Ten blok właśnie to nam gwarantuje – mówił dodając, że stabilność energetyki w Jaworznie gwarantują tamtejsze jednostki wytwórcze.

– Dziennie eksportujemy bardzo dużo energii, bo w europejskim systemie energetycznym na pierwszym miejscu są zielona energia i źródła wiatrowe – wyjaśniał dodając, że energetyka oparta na krajowych zasobach, czyli na paliwach kopalnych, jest na ostatnim miejscu. – My dziś ratujemy energetykę europejską i właśnie decyzje i regulacje unijne powodują to, że jesteśmy dopiero na końcu brani pod uwagę, gdzie powinniśmy być podstawą – mówił związkowiec.

Ile Polska zapłaci za Fit for 55? Główny ekonomista Banku Pekao podaje kwoty [WIDEO]

Względem zaakceptowanej już przez Polskę unijnej strategii klimatycznej, do Fit for 55 będziemy musieli dopłacić dodatkowe 189 mld euro – tak o...

zobacz więcej

Prezes spółek Tauron Wytwarzanie i Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) Sebastian Gola, który także pojawił się na konferencji polityków KO przekonywał, że ceny energii są wynikiem systemu uprawnień do emisji. – Dzisiaj paliwo kosztuje około 120 zł w tym bloku, nawet może mniej – ok. 100 zł za megawatogodzinę. Cena parapodatku w postaci uprawnień do emisji to jest ponad 400 zł – poinformował.

– Blok, który jest za nami, powinien produkować tani prąd, w niskoemisyjnych warunkach, zamiast tego produkujemy prąd drogo. Tak, właśnie Donald Tusk podjął decyzję o budowie tego bloku, a rząd PiS, premier Morawiecki, minister Sasin nie potrafią tego bloku uruchomić – powiedział poseł Wojciech Saługa. Jak podkreślił, wszystkim zależy na tym, by blok w Jaworznie jak najszybciej został uruchomiony.

Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł węglowy blok 910 MW w Jaworznie uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu 2021 r. został on wyłączony z powodu usterek naprawianych obecnie przez wykonawców z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem prac naprawczych, blok miał zostać uruchomiony do 25 lutego 2022 r. Równolegle do prac naprawczych, przy udziale Prokuratorii Generalnej trwały mediacje między Tauronem a wykonawcą bloku.

W grudniu ub.r. konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa oraz należąca do Taurona spółka NJGT podpisały ugodę, zawierającą m.in. nowy harmonogram prac naprawczych bloku energetycznego w Jaworznie - termin synchronizacji bloku z siecią zaplanowano na 29 kwietnia 2022 r., a termin zakończenia okresu przejściowego do 30 października 2022. W ugodzie ustalono, iż konsorcjum wykona dodatkowe świadczenia i prace korzystne dla spółki NJGT, których efektem będzie m.in. obniżenie kosztów przyszłej eksploatacji bloku.

teraz odtwarzane
Związkowcy przerwali konferencję Platformy. „Idźcie grzać w Sejmie”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej