RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosja dokona inwazji na Ukrainę? Dyplomata: Ryzyko jest poważne

„Polska silnie pracowała, by utrzymać jedność UE wobec Rosji” (fot.  Peter Kovalev\TASS via Getty Images)
„Polska silnie pracowała, by utrzymać jedność UE wobec Rosji” (fot. Peter Kovalev\TASS via Getty Images)

Ryzyko inwazji na Ukrainę ze strony Rosji jest poważne. Państwa i instytucje pracują nad listą sankcji wobec Rosji w razie ataku, także w przypadku ataków niemających charakteru militarnego. Atakujący Ukrainę hakerzy próbują pozostawiać „polskie” ślady – powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Breście.

Putin umocnił pozycję dzięki Kazachstanowi. „W maksymalny sposób wykorzystał sytuację”

Prezydent Rosji Władimir Putin w maksymalny sposób wykorzystał sytuację w Kazachstanie i wzmocnił pozycję Moskwy na terytorium poradzieckim –...

zobacz więcej

– Jednym z głównym tematów spotkania w Breście była sytuacja na Ukrainie i działania Rosja wokół Ukrainy. Rozmawiano o aktualnej sytuacji w Kazachstanie oraz relacjach UE-Chiny, jak również – z uwagi na prezydencję francuską – o relacjach z Afryką, w tym – z Mali – powiedział minister Przydacz.

– Polska brała w ostatnich dniach udział w sekwencji wydarzeń i rozmów, a w niektórych z nich miała przewodnią rolę. W Brukseli po raz pierwszy od 3 lat obyło się posiedzenia NATO-Rosja dotyczące sytuacji w regionie. Minister Zbigniew Rau zaprezentował w środę priorytety polskiego przewodnictwa w OBWE, przeprowadził również dyskusję a partnerami w ramach tej organizacji na temat zagrożeń z ostatnich tygodniach. W Breście we Francji odbyło się również nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rady UE – przypomniał minister Przydacz, który brał w nim udział.

– Głównym celem tych spotkań było doprowadzenie do dialogu ze stroną rosyjską. W grudniu Rosja przekazała NATO i USA dokument, w którym groziła rozpętaniem konfliktu na Ukrainie. Te żądania zostały odrzucone na poziomie NATO i UE. Samostanowienie narodów i wybór sojuszników nie będą przedmiotem negocjacji – zaznaczył wiceszef MSZ.

Wszyscy partnerzy w Unii Europejskiej podobnie oceniają zagrożenie ze strony Rosji; głównym partnerem, które na nie wskazuje są Stany Zjednoczone z ich możliwościami rozpoznawczymi. Ryzyko eskalacji jest bardzo poważne, ale równie poważne są rosyjskie działania wyprzedzające, których natury nie możemy być pewni, ale będą one destabilizować sytuację, jak np. piątkowy atak hakerski na instytucje ukraińskie i jej strony (internetowe), gdzie hakerzy próbowali zostawiać „ślady polskie”, usiłując nieudolnie w języku polskim opublikować komunikat – podkreślił Przydacz.

Szef MSZ poleci do Waszyngtonu i Moskwy. Wśród tematów bezpieczeństwo Europy

W ciągu najbliższego miesiąca szef MSZ i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau odwiedzi Ukrainę, Stany Zjednoczone i Rosję; w Waszyngtonie spotka się z...

zobacz więcej

– Obecność wojskowa wokół Ukrainy i na Ukrainie: zarówno na Krymie, jak i w Donbasie są faktem, a Rosja odrzuca formułę rozmów w każdej z otwartych ścieżek: bilateralnych rozmów z USA czy w OBWE pod przewodnictwem Polski w Wiedniu, co wzmaga ryzyko ataku z jej strony. Rosja liczy, że Zachód się przestraszy i udzieli pewnych koncesji kosztem czy to Ukrainy, czy też innych państw regionu – zauważył minister.

– Polska silnie pracowała, by utrzymać jedność UE wobec Rosji. Temu też służyła aktywna działalność premiera Mateusza Morawieckiego: kilkanaście wizyt w ciągu kilku dni. Już wtedy spotkania te dotyczyły bezpieczeństwa wokół Ukrainy i w regionie, czego jednym tylko z elementów była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Jesteśmy przekonani, że Białoruś koordynuje swoje działania z Rosją. Działania na polskiej granicy były preludium do zdestabilizowania sytuacji na wschodniej flance NATO – podkreślił Przydacz.

Zapytany o rezultat rozmów USA-Rosja, polski minister zauważył, że prowadzono je na wysokim poziomie. Były długie i przepełnione treścią, ale „żądania Rosji nie współgrały z oczekiwaniami USA popieranymi przez ich sojuszników w NATO”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej