RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Erupcja wulkanu blisko Tonga. Alerty przed tsunami

Erupcja była odczuwalna na pobliskich wyspach (fot. Twitter/@sakakimoana)
Erupcja była odczuwalna na pobliskich wyspach (fot. Twitter/@sakakimoana)

Kilkadziesiąt kilometrów od Tonga na Pacyfiku wybuchł w sobotę podwodny wulkan Hunga Tonga-Hunga Ha'apai. Rząd ostrzegł mieszkańców przed tsunami; fale dotarły do brzegów.

Niebezpiecznie w Hiszpanii. Doszło do wybuchu wulkanu na Kanarach [WIDEO]

W niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich La Palmie – podała agencja Reutera, której...

zobacz więcej

Jak informuje „New Zeland Herald” policja i władze lokalne zaleciły wszystkim mieszkańcom, aby przenieśli się na wyżej położone tereny.

Ostrzeżenie przed tsunami wydało również nowozelandzkie centrum zarządzania kryzysowego w Wellington – podaje Reuters, przypominając, że sobotnia erupcja wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai, który uaktywnił się w ostatnim okresie, była kolejną z serii notowanych w ubiegłych tygodniach jego wybuchów.

Na wschodnim wybrzeżu Wysp Samoa, wchodzących częściowo w skład Terytorium Samoa Amerykańskiego, odnotowano podniesienie się poziomu oceanu o ok 70 cm – zaznaczono w wydanym w sobotę komunikacie. Nie ma informacji, jak przedstawia się sytuacja w oddalonym o 887 km Królestwie Tonga, które bezpośrednio sąsiaduje z wulkanem.

Erupcja podwodnego wulkanu – znajdującego się na niezamieszkałej wyspie 65 kilometrów na północ od stolicy Nukualofa – trwała co najmniej osiem minut. W powietrze wyrzucony został gaz, popiół i dym. Erupcja była słyszana na Fidżi, ponad 800 kilometrów dalej. W mediach społecznościowych zamieszczane są nagrania, na których widać duże fale wdzierające się na brzeg.

Archipelag Tonga znajduje się w tzw. pierścieniu ognia, czyli w otaczającej Ocean Spokojny strefie ciągłych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej