RAPORT

Pogarda

Putin umocnił pozycję dzięki Kazachstanowi. „W maksymalny sposób wykorzystał sytuację”

„Pdrodzenie »ZSRR nr II« czy pewnej formy Imperium Rosyjskiego” to główne ambicje Putina (fot.  Yegor Aleyev\TASS via Getty Images)
„Pdrodzenie »ZSRR nr II« czy pewnej formy Imperium Rosyjskiego” to główne ambicje Putina (fot. Yegor Aleyev\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Rosji Władimir Putin w maksymalny sposób wykorzystał sytuację w Kazachstanie i wzmocnił pozycję Moskwy na terytorium poradzieckim – podkreśla w rozmowie Ołeksij Melnyk, ekspert z kijowskiego Centrum Razumkowa.

Żaryn: Cyberatak na Ukrainie wpisuje się w działania Rosji przeciwko Zachodowi

Przebieg ataku cybernetycznego na ukraińskie strony rządowe wpisuje się w działania Federacji Rosyjskiej przeciwko Zachodowi; mamy do czynienia z...

zobacz więcej

Ostatnie wydarzenia w Kazachstanie, do którego w związku z protestami skierowano siły Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB), mogą mieć wpływ na zachowanie Rosji wobec terytorium poradzieckiego, politykę pod adresem Zachodu i kroki w stosunku do Ukrainy – uważa ekspert. Na razie trudno powiedzieć, jak okoliczności te będą oddziaływać na sytuację wokół Ukrainy, ale zdecydowanie nie przeminą bez śladu – podkreśla Melnyk.

Poczucie pewności siebie


W jego opinii prezydent Rosji „dosyć szybko zdołał w maksymalny sposób wykorzystać” sytuację w Kazachstanie. To dodaje mu poczucia pewności wewnątrz Rosji i wpływa na jego autorytet wśród mieszkańców kraju, a także wzmacnia pozycję Moskwy na terytorium poradzieckim – mówi Melnyk, dyrektor programów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa międzynarodowego w kijowskim centrum analitycznym im. Razumkowa.

Ekspert nie wyklucza, że niektórzy europejscy liderzy również mogą przychylić się do tej rosyjskiej narracji, że jest to „niestabilne terytorium, które powinno być pozostawiona Moskwie”.

Zobacz także: Gazprom żąda więcej za gaz od PGNiG

Prezydent Kazachstanu: W ciągu dwóch dni wojska ODKB rozpoczną wycofywanie się z kraju

Rozpoczęcie wycofywania wojsk poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) nastąpi w ciągu dwóch dni – powiedział w...

zobacz więcej

Jeśli chodzi o możliwość dalszej eskalacji rosyjskiej wobec Ukrainy, to z jednej strony – jak zauważa analityk – Rosja pokazała na przykładzie Kazachstanu „stosunkowy taktyczny sukces”, ale z drugiej strony wysłanie sił do Kazachstanu „odciąga znaczne zasoby”. Pojawia się więc pytanie, jak duże są możliwości gospodarcze Rosji, która już ma swoje siły w różnych częściach świata: i na Bliskim Wschodzie, i w Afryce.

Inwazja na Ukrainę


– Czy powstrzyma to Rosję przed inwazją na Ukrainę? Nie odbieram zastosowania sił w Kazachstanie jako czynnika powstrzymującego przed tym Rosję – przynajmniej w krótkiej perspektywie, biorąc pod uwagę zasoby wojskowe i ekonomiczne i to, że najpewniej byłaby to jakaś lokalna operacja, a nie działania na pełną skalę – mówi ekspert.

Na dalszy rozwój działań rosyjskich wobec Ukrainy będą wpływać inne czynniki, takie jak wynik rozmów z USA i NATO – wskazuje.

Kazachstan za zamkniętymi drzwiami

Oficjalnie liczba ofiar rozruchów w Kazachstanie to 164, ale nie ma wątpliwości, że jest ich więcej. Czy jest to oddolna inicjatywa mieszkańców...

zobacz więcej

Sytuacja w Kazachstanie może oddziaływać na dalszy rozkład sił w regionie Azji Centralnej, gdzie o wpływy konkurują z Rosją Chiny i Turcja – prognozuje Melnyk. Doprowadziła ona już do wzmocnienia rosyjskich narzędzi oddziaływania na najbliższe otoczenie.

W jego opinii „odrodzenie »ZSRR nr II« czy pewnej formy Imperium Rosyjskiego” to główne ambicje Putina. –Przybliża się finał de facto wchłonięcia Białorusi, ale podkreślę, że nie jest to fakt dokonany ze względu na osobę (Alaksandra) Łukaszenki – zauważa.

Zagrożone także inne kraje


Scenariusze podobne do tego z Kazachstanu możliwe są w innych krajach regionu, np. w Tadżykistanie, gdyż tam też są czynniki – przede wszystkim wewnętrzne – które doprowadziły do demonstracji w Kazachstanie – zaznacza ekspert.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Ten swoisty sukces interwencji wojskowej może być pokusą dla powtórzenia scenariusza (kazachstańskiego), kiedy pojawi się taka konieczność, albo do podgrzewania sytuacji – mówi Melnyk.

Rozmówca zaznacza, że Kazachstan będzie teraz analizował, co dokładnie wydarzyło się w ostatnim czasie, jakie były główne przyczyny niedawnych wydarzeń. – Nie zdziwię się, jeśli w pewnej chwili okaże się, że te »zewnętrzne siły«, o których mówił prezydent (Kasym-Żomart) Tokajew, okażą się być blisko kazachstańskiej granicy... – prognozuje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej