RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szef MSZ poleci do Waszyngtonu i Moskwy. Wśród tematów bezpieczeństwo Europy

Szef MSZ Zbigniew Rau (fot. PAP/EPA/ZSOLT SZIGETVARY)
Szef MSZ Zbigniew Rau (fot. PAP/EPA/ZSOLT SZIGETVARY)

W ciągu najbliższego miesiąca szef MSZ i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau odwiedzi Ukrainę, Stany Zjednoczone i Rosję; w Waszyngtonie spotka się z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem; wśród poruszanych tematów będą bezpieczeństwo Europy i sytuacja na Ukrainie.

Szef MSZ o rosyjskich przygotowaniach do ataku. „Nie będzie rozmów z Mińskiem”

Rosja szykuje atak na Ukrainę na początku 2022 roku, alarmuje ukraiński wywiad. – To informacje sprawdzone przez służby państw NATO, także nasze....

zobacz więcej

1 stycznia tego roku formalnie rozpoczęła się roczna prezydencja Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Zbigniew Rau przez rok będzie sprawował funkcję jej przewodniczącego.

Szef MSZ odwiedzi Ukrainę, Stany Zjednoczone i Rosję


– Minister Rau odwiedzi najprawdopodobniej najpierw Ukrainę, wizyta jest planowana na przełomie stycznia i lutego. Pan minister spotka się tam z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kułebą, odwiedzi też tereny przyfrontowe w związku z działaniem misji OBWE na tym terenie – zapowiedział rzecznik ministerstwa Łukasz Jasina.

Poinformował, że bezpośrednio po tej wizycie Rau odwiedzi Waszyngton, gdzie spotka się z Antonym Blinkenem. Podkreślił, że nie jest wykluczone, że spotkań szefa MSZ w Waszyngtonie będzie więcej, ale – jak zaznaczył rzecznik resortu – szczegóły tej wizyty dopiero są ustalane. – Natomiast w połowie przyszłego miesiąca – najprawdopodobniej 15 lutego – przewodniczący OBWE spotka się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Wizyta w Moskwie to normalna procedura przewodniczącego OBWE w czasie przewodnictwa związana z tym, że Rosja jest w tej organizacji jednym z najważniejszych państw członkowskich. Mieliśmy już w rozmowę z panem ministrem z tym związaną – powiedział Jasina.

Odwrócenie ról i miejsca Polski w Europie. Szef polskiej dyplomacji kluczowym gościem na Ukrainie

22 grudnia na dorocznym spotkaniu ambasadorów Ukrainy w Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie) minister spraw zagranicznych RP prof. Zbigniew Rau...

zobacz więcej

Jak mówił rzecznik MSZ, podczas spotkania z Blinkenem „omawiane będą kwestie związane z OBWE, ale także ze wszystkimi kontrowersyjnymi sprawami, które występują w tym momencie w grudniu i w styczniu w Europie”.

– To tematy, które porusza regularnie minister Rau podczas rozmów telefonicznych z sekretarzem Blinkenem: bezpieczeństwo, obrona Europy przed agresją, prawo międzynarodowe, a także to, co dzieje się na Ukrainie. Zatem nie bez przyczyny wizyta w Waszyngtonie odbędzie się bezpośrednio po wizycie w tym kraju – dodał.

Pytany, czy wśród omawianych z Blinkenem tematów będzie kwestia Nord Stream 2 i sankcji, Jasina stwierdził, że „każdy z tematów, który jest ważny dla Polski i Stanów Zjednoczonych może być podczas tej wizyty poruszany”.

Zobacz także: Rozmowa sekretarza stanu USA z szefem polskiej dyplomacji


W czwartek w Wiedniu na posiedzeniu Stałej Rady OBWE szef polskiej dyplomacji organizacji przedstawił priorytety rozpoczynającego się polskiego przewodnictwa. Wśród nich jest aktywne zapobieganie konfliktom, przede wszystkim w Europie. Stwierdził, że ryzyko wojny na obszarze OBWE jest obecnie większe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat.

Rozmowa Rau–Blinken. „Dialog z Rosją w ścisłej koordynacji między sojusznikami”

Szef MSZ Zbigniew Rau i sekretarz stanu USA Antony Blinken podkreślają potrzebę skoordynowanych działań wspierających suwerenność i integralność...

zobacz więcej

Zapowiedział zaangażowanie polskiego przewodnictwa w OBWE w rozwiązywanie wyzwań dotyczących bezpieczeństwa w Europie Wschodniej, otwartość na dialog i gotowość do przedstawienia swoich inicjatyw. Przyznał, że rozmowy Rady Stałej nie przyniosły przełomu w kwestii bezpieczeństwa regionu.

W czwartek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział na konferencji prasowej w Białym Domu, że ryzyko rosyjskiej inwazji na Ukrainę nadal jest wysokie, ale amerykańskie służby nie przesądzają, że Rosja definitywnie podjęła decyzję o ataku. – Obecna sytuacja jest więc taka, że Rosja wciąż ma szansę by przyjść do stołu i zająć się bardzo rzeczywistymi obawami, jakie przedstawiliśmy – powiedział Sullivan.

Doradca podsumował w ten sposób sytuację po serii rozmów z Rosją w Genewie, oraz na forum NATO-Rosja i OBWE. Zadeklarował, że USA są gotowe do dyskusji m.in. na temat ograniczeń ćwiczeń wojskowych, ale nie zamierzają zmniejszać obecności swoich żołnierzy w Europie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter w czwartek stwierdził, że sytuacja wokół Ukrainy stanowi „rzeczywisty kryzys”, wobec którego dyplomacja, w tym na forum OBWE, powinna odegrać kluczową rolę. Docenił przy tym propozycję szefa polskiego MSZ dotyczącą „rewitalizacji dialogu o bezpieczeństwie europejskim”, która miała zostać przyjęta przez zdecydowaną większość członków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej