RAPORT

Tusk kontra Tusk

Novak Djokovic w areszcie. Czeka na niedzielną rozprawę ws. deportacji

Tenisista Novak Djokovic na rozprawę poczeka w areszcie w Melbourne (fot. Daniel Pockett/Getty Images)
Tenisista Novak Djokovic na rozprawę poczeka w areszcie w Melbourne (fot. Daniel Pockett/Getty Images)

Numer jeden światowego tenisa Novak Djokovic trafił w sobotę do aresztu administracyjnego w Melbourne, gdzie ma oczekiwać na decyzję sądu w sprawie jego wniosku o zablokowanie deportacji – poinformowali prawnicy serbskiego tenisisty. Australijski rząd twierdzi, że obecność Djokovica może zwiększyć nastroje antyszczepionkowe w kraju.

Australia: kolejna decyzja ws. wizy Djokovica

Australijski minister ds. imigracji poinformował, że wiza tenisisty Novaka Djokovica ponownie została cofnięta.

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W piątek minister ds. imigracji Australii Alex Hawke poinformował, że rząd po raz drugi cofnął wizę Serba. „Obecność w Australii Djokovica, który nie jest zaszczepiony przeciwko COVID-19, może wywołać nastroje antyszczepionkowe” – oświadczył Hawke po ponownym przesłuchaniu Serba przez służby imigracyjne i zasugerował, że Djokovic powinien zostać wydalony z Australii.

Według australijskiego rządu obecność Djokovica podczas dwóch tygodni Australian Open może zagrozić życiu i porządkowi publicznemu poprzez zwiększenie nastrojów antyszczepionkowych i lekceważenie zasad COVID-19.

Media podają, że Hawke przyznał, że nieszczepiony Djokovic wjechał do Australii z ważnym zwolnieniem lekarskim i stwarza niskie ryzyko zarażenia się wirusem i przekazania go innym ze względu na jego niedawną infekcję.

Sąd federalny ma rozpatrywać sprawę Djokovica w niedzielę, a początek rozprawy zaplanowano na godzinę 9:30 czasu lokalnego.

Mający na koncie dziewięć triumfów w rozgrywanej w Melbourne imprezie zawodnik z Belgradu w poprzedni wtorek poinformował, że otrzymał zwolnienie lekarskie z obowiązkowego szczepienia przeciwko COVID-19 i rusza w podróż do Australii . Służby graniczne cofnęły jednak jego wizę i prosto z lotniska został zabrany do hotelu, gdzie są zakwaterowane także osoby ubiegające się tam o azyl.

W poniedziałek sąd w Melbourne nakazał natychmiastowe wypuszczenie słynnego tenisisty. Jego prawnicy we wniosku złożonym w sobotę argumentowali, że został on zwolniony z obowiązku szczepienia ze względu na pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa , który uzyskał 16 grudnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej