RAPORT

Tusk kontra Tusk

Szwecja: Wojsko rozlokowało siły reagowania kryzysowego na Gotlandii

Na wyspie Gotlandia wylądowały w piątek siły reagowania kryzysowego szwedzkiego wojska (fot. arch. EPA/HENRIK MONTGOMERY)
Na wyspie Gotlandia wylądowały w piątek siły reagowania kryzysowego szwedzkiego wojska (fot. arch. EPA/HENRIK MONTGOMERY)

Na wyspie Gotlandia wylądowały w piątek siły reagowania kryzysowego szwedzkiego wojska – podał dziennik „Dagens Nyheter”. Według lokalnych mediów port w Visby ochraniają czołgi, a w mieście widoczne są patrole.

Ukraińska SBU na tropie autorów cyberataku. „Przechwycono dowody cyfrowe”

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w piątek, że dostrzegła pewne oznaki, iż w cyberatak na ukraińskie strony rządowe zaangażowane...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Jak podkreśla „DN”, pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa na wschodzie skłoniła szwedzkie siły zbrojne do rozmieszczenia na Gotlandii dodatkowych żołnierzy. W piątek wieczorem na lotnisku w Visby w ramach międzynarodowej współpracy wylądował amerykański samolot transportowy C-17 z Kalix na północy Szwecji ze 100 żołnierzami.

Według gazety część żołnierzy przyjechała na Gotlandię w kolumnie samochodowej drogą morską przez port Nynaeshamn pod Sztokholmem. Operacja, jak pisze „DN”, owiana była tajemnicą.

Siły zbrojne Szwecji odmówiły komentarza. „Nie chcemy, aby część informacji trafiła w niepowołane ręce” – powiedziała rzeczniczka szwedzkiego wojska Therese Fagerstedt.

Wcześniej w piątek lokalna gazeta na Gotlandii „Helagotland” donosiła o niecodziennym widoku czołgów ochraniających port w Visby. Już w czwartek w wielu miejscach na wyspie mieszkańcy spotykali uzbrojone patrole piesze wojska.

„DN” przypomina, że w ostatnim miesiącu rosyjska marynarka wojenna zwiększyła swoją obecność na Bałtyku z jednego okrętu desantowego do sześciu, z czego trzy jednostki wpłynęły przez cieśniny duńskie w tym tygodniu. Szwedzkie siły powietrzne śledziły rozwój sytuacji z powietrza.

Szwecja nie jest członkiem NATO, ale współpracuje z Sojuszem. Rząd w Sztokholmie sprzeciwia się żądaniom Rosji wobec NATO, gdyż ograniczyłyby one możliwości obronne kraju.

Gotlandia położona jest w strategicznym miejscu na Bałtyku w południowo-wschodniej części Szwecji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej