RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Fryzjerzy i prostytutki tak, restauracje i kina – nie. Ten kraj łagodzi lockdown

Minister zdrowia zachęcał do częstszego używania medycznych maseczek ochronnych (fot. Romy Arroyo Fernandez/NurPhoto via Getty Images)
Minister zdrowia zachęcał do częstszego używania medycznych maseczek ochronnych (fot. Romy Arroyo Fernandez/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Premier Holandii Mark Rutte ogłosił w piątek częściowe złagodzenie ścisłego lockdownu, wprowadzonego w kraju 19 grudnia w związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem. Od soboty ponownie zostaną otwarte sklepy, uniwersytety i siłownie, a do pracy wrócą m.in. fryzjerzy i prostytutki. W piątek wykryto w kraju rekordową liczbę ponad 35,5 tys. nowych zakażeń.

Krócej kwarantanna i izolacja. Niemiecki minister widzi już „nadchodzący koniec pandemii”

Po Bundestagu także Bundesrat w piątek na specjalnym posiedzeniu zatwierdził nowe zasady epidemiczne, warunkowo skracając czas kwarantanny i...

zobacz więcej

– Nadal istnieje poważne zagrożenie wirusem i dlatego nie możemy otworzyć kraju od razu – powiedział szef rządu na konferencji prasowej. Z tego powodu zamknięte pozostaną restauracje, kina i teatry.

Natomiast wszystkie sklepy zostaną otwarte i będą czynne do godz. 17:00, poza supermarketami i drogeriami, gdzie zakupy będzie można zrobić do godz. 20:00. Działalność wznowią także zawody wymagające kontaktu z klientem, m.in. fryzjerzy oraz prostytutki. Otwarte zostaną uczelnie wyższe oraz siłownie.

Rekomendacja dot. maseczek


– Musimy nauczyć się żyć z koronawirusem – powiedział nowy minister zdrowia Ernst Kuipers, zachęcając do częstszego używania medycznych maseczek ochronnych zamiast wykonanych z materiału. Jest to jednak rekomendacja, a nie obowiązek – zaznaczył. W piątek odnotowano w Holandii rekordową liczbę infekcji – poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM). Zgłoszono 35 521 nowych zakażeń, o 2112 więcej niż dzień wcześniej. To najwyższa liczba od początku pandemii.

W ciągu ostatnich siedmiu dni RIVM zarejestrował 218 442 zakażenia, co daje średnio 31 206 infekcji dziennie. Ta średnia wzrasta siedemnasty dzień z rzędu i jest na najwyższym dotąd poziomie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Jednocześnie spada liczba hospitalizacji z powodu COVID-19. Po raz pierwszy od 1 listopada w szpitalach przebywa mniej niż 1000 pacjentów z tą chorobą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej