RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nowe tramwaje, najdłuższe z dotąd jeżdżących po Warszawie. Ile pomieszczą osób?

Jednokierunkowe tramwaje hyundai mają homologację (fot. TT/Tramwaje Warszawskie)
Jednokierunkowe tramwaje hyundai mają homologację (fot. TT/Tramwaje Warszawskie)

Ten tramwaj właśnie dostał homologację. Jednokierunkowe, długie hyundaie czekają teraz odbiory i dalej już jazda z pasażerami – poinformowały na Twitterze Tramwaje Warszawskie zamieszczając zdjęcie nowego składu.

Miał ponad 2 promile. Maszynista pociągu towarowego jechał odebrać cysternę

W Wilhelmshaven (Dolna Saksonia) policjanci zatrzymali maszynistę pociągu towarowego, mającego blisko 2,2 promila alkoholu we krwi. Jak...

zobacz więcej

Po stołecznych torach od 14 grudnia jeżdżą już dwukierunkowe hyundaie. Już niedługo dołączą do nich dłuższe, jednokierunkowe składy. Uzyskały już homologację i czekają teraz na odbiory, aby potem wyjechać już z pasażerami.

– Najprawdopodobniej stanie się to za ponad miesiąc – powiedział rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz.

Zobacz także: Z warszawskiego mostu zniknęła tablica upamiętniająca żołnierzy AK. Zaskakujące rozwiązanie

Spośród 123 zamówionych składów, 18 to tramwaje jednokierunkowe o długości prawie 33 metrów i krótsze jednokierunkowe o długości około 24 m. Homologację uzyskały jak na razie wersje: dwukierunkowa i najdłuższe jednokierunkowe.

Wypadek na przejeździe kolejowym. Szynobus stanął w ogniu

Na przejeździe kolejowym w miejscowości Widełka na Podkarpaciu doszło do zderzenia samochodu dostawczego z szynobusem. W wypadku zginął kierowca...

zobacz więcej

Kilkaset osób w jednym tramwaju


Najdłuższe, 33-metrowe nowe wagony są dłuższe o 2,5 metra niż obecne tramwaje niskopodłogowe. To najdłuższe tramwaje, jakie kiedykolwiek jeździły po stołecznych torowiskach. Każdym z nich będzie mogło podróżować nawet 240 osób.

Przetarg na 230 nowych tramwajów dla Warszawy wygrała koreańska firma Hyundai Rotem Company. To największa umowa na tramwaje podpisana dotychczas w Polsce i jedna z większych w Europie. Dostawy są podzielone na dwie części: w zamówieniu podstawowym Tramwaje Warszawskie kupią 123 tramwaje, a w ramach opcji będzie możliwy zakup kolejnych 90 tramwajów firmy Hyundai Rotem, która złożyła najkorzystniejszą ofertę – zbuduje je za 1 mld 825 mln zł netto. Wszystkie pojazdy w ramach zamówienia podstawowego mają zostać dostarczone do stolicy do końca 2022 roku, a te budowane w ramach opcji – do końca 2023 roku. Zakup uzyskał częściowe dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 285 mln zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej