RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ile Polska zapłaci za Fit for 55? Główny ekonomista Banku Pekao podaje kwoty [WIDEO]

Względem zaakceptowanej już przez Polskę unijnej strategii klimatycznej, do Fit for 55 będziemy musieli dopłacić dodatkowe 189 mld euro – tak o kosztach ambitnych planów Brukseli dla Polski mówi dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao, dyrektor Centrum Analiz i Transformacji Cyfrowej. W programie „Gość Wiadomości” współautor raportu nt. kosztów Fit for 55 wskazywał na powody m.in. rosnących cen energii.

Ziobro: Polska powinna wetować szaleńczy projekt Timmermansa

Polska powinna wetować szaleńczy projekt wiceszefa KE Fransa Timmermansa, który w imię ideologicznych założeń, jest gotów poświęcić ludzkie życie,...

zobacz więcej

Ekonomista był pytany m.in. o to, dlaczego tak dużo płacimy za energię. Jak podkreślił, powodów jest kilka.

– Są powody geopolityczne: gaz, którego głównym eksporterem na Europę jest Rosja; jest transformacja energetyczna – powód, który będzie nam towarzyszył przez kolejne lata – i pochodna tej transformacji, czyli wzrost notowań uprawnień do emisji CO2. Jest jeszcze taki powód jak odbudowa pocovidowa – tutaj można powiedzieć, że ceny paliwa to pochodna tego, że na świecie więcej dzieje się w okresie odbudowy – wyjaśnia dr Ernest Pytlarczyk.

Unijny pakiet klimatyczny. Kosztowne ambicje Brukseli


Eksperci Banku Pekao przygotowali raport pokazujący koszty pakietu Fit for 55. Na antenie TVP Info współautor analizy wyjaśnił, że zestawienie pokazuje m.in. wzrost nakładów w porównaniu z obecnymi regulacjami UE. – Będzie to dodatkowe 189 mld euro do 2030 roku – wyjaśnia.

Dlaczego dodatkowe? Dotychczasowe plany są bowiem już częściowo wkalkulowane w perspektywę finansową krajów UE. Zgodnie z nimi emisja gazów cieplarnianych na 2030 rok miała być zredukowana o 40 proc. względem poziomu emisji z 1990 roku. Ale Bruksela zwiększyła plany redukcji do 55 procent – stąd eksperci używają określeń „Fit for 40” (dla wcześniejszej strategii) oraz „Fit for 55”.

Całkowity koszt: 527 mld euro


Z przygotowanego raportu wynika, że całkowite koszty związane z Fit for 55 dla Polski to w sumie 527,5 mld euro.

– Poza stroną kosztową jest też strona przychodowa, bo to państwo organizuje aukcje praw do emisji CO2 i będzie pobierało te opłaty. Można powiedzieć, że część tych środków będzie wspierało transformację energetyczną – mówił w „Gościu Wiadomości” główny ekonomista Banku Pekao.

Mowa o kwocie niemal 220 mld euro, pochodzącej przede wszystkim z uprawnień do handlu emisjami, a także unijnego Funduszu Odbudowy i wieloletnich ram finansowych UE – opisywał niedawno „Dziennik Gazeta Prawna”.

Polska zgodzi się na pakiet Fit for 55? „To ideologiczne szaleństwo” [WIDEO]
teraz odtwarzane
Ozdoba o pakiecie Fit for 55: To ideologiczne szaleństwo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej