RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Od dwóch dni ratownicy z dwóch krajów przeczesują Tatry. Pomóc mogą świadkowie

59–latek w środę rano wyszedł w góry z zamiarem przejścia graniczną granią Tatr Zachodnich (fot. Shutterstock; TOPR)
59–latek w środę rano wyszedł w góry z zamiarem przejścia graniczną granią Tatr Zachodnich (fot. Shutterstock; TOPR)

Mimo trwającej drugi dzień akcji poszukiwawczej, ratownikom górskim z TOPR oraz słowackiej Horskiej Zachrannej Slużby (HZS) nie udało się odnaleźć 59–letniego turysty, który zaginął w środę w rejonie granicznej grani Tatr Zachodnich. Akcja ma być kontynuowana w sobotę.

Niebezpiecznie na wysokogórskich szlakach. Trwa seria wypadków

W Tatrach panują bardzo trudne, zimowe warunki turystyczne. W środę do godzin południowych ratownicy górscy sprowadzali dwie osoby z Koziego...

zobacz więcej

W piątkowych działaniach brało udział kilkunastu ratowników TOPR oraz 23 zawodowych i ochotniczych ratowników słowackiej HZS. Telefon poszukiwanego logował się w słowackiej sieci, dlatego rozpoczęto poszukiwania również po południowej stronie gór.

Słowaccy ratownicy poinformowali, że w piątek ich działania skupiły się na obszarze głównej grani grzbietu i końcowe rejony Dolin Jamnickiej, Raczkowej, Bystrej i Kamienistej.

59–latek w środę rano wyszedł w góry z zamiarem przejścia graniczną granią Tatr Zachodnich. Według informacji ratowników, miał poruszać się niebieskim i czerwonym szlakiem od Grzesia w kierunku Starorobociańskiego Wierchu. Poszukiwany miał założone raki i najprawdopodobniej posiadał kijki trekkingowe. Ratownicy górscy proszą o kontakt osoby, które w środę widziały mężczyznę na tym szlaku.

Trudne warunki


W Tatrach panują bardzo trudne warunki. Od tygodnia trwa czarna seria wypadków w górach. W piątek doszło do kolejnego groźnego wypadku. Na szlaku na Rysy turysta ześlizgnął się i spadł po zalodzonym zboczu ok. 150 m. Mężczyzna z urazem głowy został przetransportowany śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej