RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ta szkoła popiera małżeństwa LGBT. Benedyktyni zrywają współpracę

Benedyktyńskie Opactwo św. Prokopa w Lisle na przedmieściach Chicago istnieje od 1885 r. (fot. Getty Images)
Benedyktyńskie Opactwo św. Prokopa w Lisle na przedmieściach Chicago istnieje od 1885 r. (fot. Getty Images)

Benedyktyni z opactwa św. Prokopa w Lisle na przedmieściach Chicago zrywają współpracę z założonym przez nich liceum Benet Academy. Ostatnio zatrudniło ono na stanowisku instruktora sportowego kobietę żyjącą w małżeństwie homoseksualnym.

„Spowiadał, uzdrawiał i pocieszał”. Świadek wspomina świętego ojca Pio

Kościół katolicki wspomina dziś świętego ojca Pio z Pietrelciny – kapucyna, stygmatyka i mistyka. Kapłan zmarł 53 lata temu w klasztorze w San...

zobacz więcej

Problem pojawił się, gdy szkolna trenerka sportu lacrosse Amanda Kammes przy wpisywaniu swoich danych w rubryce „kontakt w razie nagłego wypadku” podała nazwisko swojej żony.

Zmiany w sponsorowaniu


We wspólnym oświadczeniu przytoczonym przez dziennik „Chicago Tribune” 6 stycznia opat, a zarazem kanclerz placówki Austin Murphy OSB i jej dyrektor Dennis Flynn zapowiedzieli, że „w najbliższych miesiącach nastąpi zmiana w zakresie sponsorowania (szkoły) przez opactwo”. Przełożony klasztoru wyjaśnił, że „wydarzenia ostatnich miesięcy stały się okazją do nowego spojrzenia na dalsze relacje z liceum”.

Haiti: Dwóch misjonarzy z grupy uprowadzonej w zeszłym miesiącu na wolności

Dwóch z siedemnastu uprowadzonych ponad miesiąc temu chrześcijańskich misjonarzy z amerykańskiej kościelnej organizacji charytatywnej Christian Aid...

zobacz więcej

W innym oświadczeniu, z 28 października ub.r. opat Murphy zapytał retorycznie: „Czy jest konieczne takie postępowanie w życiu publicznym, aby nie podważać katolickich zasad moralności?”. I w odpowiedzi wyraził przekonanie, że jest to możliwe, a nawet jest to niezbędny warunek dalszej współpracy ze szkołą, dodając, iż ubolewa, że „zarząd szkoły wybiera jednak coś przeciwnego”.

Opat przypomniał wyraźne stanowisko papieża Franciszka, że „nasza miłość i szacunek do wszystkich ludzi nie podważa nauczania Kościoła dotyczącego seksualności i sakramentu małżeństwa”.

Zobacz także: Kradzieże i profanacje w paryskich kościołach

Benedyktyńskie opactwo św. Prokopa w Lisle na przedmieściach Chicago istnieje od 1885 r. Pierwsi zakonnicy przybyli tam z arcyopactwa św. Wincentego w Chicago i początkowo zajmowali się pracą parafialną i duszpasterską, głównie wśród emigrantów z Czech i Słowacji. Później powstał tam zespół szkół, w tym Benet Academy, a także drukarnie. W 1970 r. wybudowano nowe budynki opactwa, w którym żyje obecnie 20 mnichów. Duża część z nich to 80- i 90-latkowie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej