RAPORT

Pogarda

Krócej kwarantanna i izolacja. Niemiecki minister widzi już „nadchodzący koniec pandemii”

Po Bundestagu także Bundesrat zatwierdził nowe zasady epidemiczne (fot. Shutterstock)
Po Bundestagu także Bundesrat zatwierdził nowe zasady epidemiczne (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Po Bundestagu także Bundesrat w piątek na specjalnym posiedzeniu zatwierdził nowe zasady epidemiczne, warunkowo skracając czas kwarantanny i izolacji z 10 do siedmiu dni. Ma to zapobiec wyłączeniu z pracy zbyt wielu pracowników szpitali i innej infrastruktury krytycznej – informuje dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Niemieccy koronasceptycy na bułgarskim wybrzeżu żyją w fortecy z basenem

Niemieccy koronasceptycy znaleźli bezpieczną przystań nad Morzem Czarnym: tam życie jest tańsze, a obostrzenia w związku z pandemią mniej...

zobacz więcej

Na skrócenie kwarantanny i izolacji już tydzień temu zgodziły się rząd federalny i rządy krajów w związku z wysoce zakaźnym, dominującym już w wielu regionach kraju wariantem Omikron koronawirusa.

Nowe przepisy przewidują, że zakażone osoby mogą zostać zwolnione z izolacji już po siedmiu dniach, jeśli przedstawią negatywny wynik testu PCR. Dodatkowe wymagania dotyczyć będą grupy pracowników szpitali i domów opieki: aby móc opuścić izolację po siedmiu dniach, muszą przedstawić test PCR i wcześniej nie wykazywać żadnych objawów infekcji przez co najmniej 48 godzin.

W przypadku wszystkich zakażonych obowiązuje zasada, że bez negatywnego testu izolacja trwa całe 10 dni.

Dzieci i młodzież z otoczenia osób zainfekowanych mogą zakończyć kwarantannę już po pięciu dniach, jeśli wykażą negatywny wynik PCR lub szybkiego testu.

Watykan zaostrza restrykcje. Maseczka obowiązkowa w zamkniętych przestrzeniach

Watykan zaostrzył przepisy antypandemiczne i kary za ich naruszanie. Wprowadzono obowiązek noszenia maseczek FFP2 we wszystkich miejscach...

zobacz więcej

Osoby, które otrzymały już dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID–19, a także te, które są zaszczepione dwiema dawkami lub niedawno wyzdrowiały, nie muszą przechodzić kwarantanny, przy czym od podania drugiej dawki lub ozdrowienia nie może minąć więcej niż trzy miesiące.

„Staraliśmy się maksymalnie skrócić okres kwarantanny” – powiedział federalny minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD) w Bundesracie. „Chcemy, aby kwarantanna była jak najkrótsza, zwłaszcza dla pracowników medycznych. Nie należy przy tym lekceważyć omikrona” – zaznaczył.

Jak dodał, widzi już „nadchodzący koniec pandemii”. „W Niemczech może to się stać jeszcze w tym roku. Teraz trzeba skorzystać z tej możliwości” – podkreślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej