RAPORT

Pogarda

Polski Ład w sieci. Po początkowym zamieszaniu odbiór coraz bardziej pozytywny

Analiza danych nt. dyskusji o Polskim Ładzie (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)
Analiza danych nt. dyskusji o Polskim Ładzie (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Mimo krytyki ze strony opozycji i niekórych mediów po wejściu w życie podatkowych zmian Polskiego Ładu, program PiS zyskuje coraz lepszy odbiór. Z analizy publikacji i wypowiedzi w mediach społecznościowych oraz internecie wynika, że rośnie „pozytywny sentyment” odnośnie tego tematu – donosi twitterowy profil „Polityka w Sieci”. Na to samo wskazywał w rozmowie z portalem tvp.info Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

„GW”: Pani Bożena ma emeryturę 22 tys. Polski Ład zabierze jej 1,2 tys.

„Gazeta Wyborcza” pokazała historię emerytów, dla których Polski Ład oznacza mniejsze emerytury. Pan Tadeusz, który otrzymuje miesięcznie 16 tys....

zobacz więcej

Wraz z początkiem nowego roku zaczęły obowiązywać zmiany związane z Polskim Ładem. To przede wszystkim obniżka podatków poprzez zwiększenie kwoty wolnej czy podniesienie drugiego progu podatkowego. Rząd podkreśla, że beneficjentami tej reformy będzie 18 mln Polaków.

Czytaj więcej: Główne założenia Polskiego Ładu

Medialna wrzawa po styczniowych pensjach


Rewolucyjne zmiany zostały jednak przykryte przez problemy związane z wypłatami pensji m.in. nauczycieli czy służb mundurowych. W niektórych przypadkach nieprawidłowo naliczono zaliczkę na podatek, przez co wypłacono niższe wynagrodzenia. Ten problem jednak, jak zapewnia rząd, naprawiono – a wyrównania pokrywające różnice mają nadejść w najbliższych dniach.

Opozycja przedstawiała program jako „polski nieład” i z krytycznym przekazem dominowała w niektórych mediach, przekonując o porażce programu Prawa i Sprawiedliwości.

Polski Ład i „pozytywny sentyment” w sieci


Najnowsze dane wskazują jednak, że po początkowej „zadyszce” Polski Ład zyskuje na pozytywnym odbiorze w sieci.

„Po dużej fali negatywnego sentymentu (w dniach 3-8 stycznia – red.) dot. Polskiego Ładu, obserwujemy spadek” – zauważa profil „Polityka w Sieci”. Z analizy wynika, że spada liczba wszystkich wypowiedzi i publikacji w tym temacie, ale zauważalny jest także rosnący trend „nastrojów pozytywnych”.

Polacy już odczuwają korzyści w swoich portfelach


Mimo „wielu błędów i zawiłości”, zdecydowana większość Polaków „dostała więcej” i widzi zysk z Polskiego Ładu w swoich wypłatach – ocenia w komentarzu polityk Lewicy Michał Karaś.

Wskazywał też na to dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak w rozmowie z portalem tvp.info: „Pamiętajmy – jest milcząca większość Polaków, która zyskuje. Polska to nie tylko Warszawa, Gdańsk, Poznań czy Wrocław. W małych miejscowościach, na obszarach wiejskich są osoby o niższych zarobkach, które w największym stopniu skorzystają na reformie. Te osoby nie są tak aktywne w mediach społecznościowych. Natomiast głośna mniejszość, która zarabia więcej i traci, siłą rzeczy będzie nadreprezentowana w mediach”.

Zobacz także: Patkowski o Polskim Ładzie: Tak duża reforma może budzić niepewność, ale korzyści już odczuwa część Polaków

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej