RAPORT

Wojna na Ukrainie

Santander Bank Polska: Inflacja może spaść do ok. 6 proc.

W styczniu inflacja wciąż będzie podwyższona, przekroczy 8 proc. – szacują analitycy Santander Bank Polska w piątkowym komentarzu do danych GUS o inflacji (fot. Shutterstock)
W styczniu inflacja wciąż będzie podwyższona, przekroczy 8 proc. – szacują analitycy Santander Bank Polska w piątkowym komentarzu do danych GUS o inflacji (fot. Shutterstock)

Rządowa tarcza antyinflacyjna, może obniżyć inflację w lutym – lipcu do ok. 6 proc., w styczniu inflacja wciąż będzie podwyższona, przekroczy 8 proc. – szacują analitycy Santander Bank Polska w piątkowym komentarzu do danych GUS o inflacji. Ich zdaniem NBP podwyższy stopy w lutym o 50 pb.

Inflacja w grudniu; GUS podał dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu wzrosły o 8,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2020 r. – podał Główny Urząd Statystyczny. W...

zobacz więcej

GUS poinformował w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. wzrosły o 8,6 proc., licząc rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,9 proc.

Zdaniem ekspertów Santandera, ok. 0,6 pp można przypisać droższej żywności, 0,4 pp silniejszej inflacji bazowej: według szacunków inflacja bazowa bez cen żywności i energii wzrosła w grudniu do 5,3 proc. rdr z 4,7 proc. w listopadzie.

Zobacz także: „Dlaczego w Polsce ceny wkrótce spadną”. „Bild” podaje przyczyny

– Trudno mówić, że wzrost inflacji to jedynie wynik działania czynników zewnętrznych – wzrosty cen były szeroko zakrojone – wskazali przedstawiciele banku.

Jak ocenili, w początkowych miesiącach 2022 r. pojawią się efekty rządowej tarczy antyinflacyjnej , co może obniżyć CPI do ok. 6 proc. w czasie od lutego do lipca. „W styczniu inflacja wciąż będzie podwyższona, powyżej 8 proc. Później (chyba że tarcza ponownie zostanie wydłużona) inflacja podskoczy ponad 8 proc. i pozostanie podwyższona do III kw. 2023 r.” – prognozują.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Według nich z punktu widzenia NBP dzisiejsze dane są kolejnym argumentem za kontynuacją cyklu podwyżek. „Spodziewamy się ruchu o +50 pb w lutym” – dodano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej