RAPORT

Pogarda

„Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej”. MKiDN przeznacza 2 mln zł

Piotr Gliński (fot. PAP/Paweł Supernak)
Piotr Gliński (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Trwa nabór do drugiej edycji programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej”. Przeznaczamy 2 mln zł na finansowanie i dofinansowywanie realizacji dotyczących rzeźby w przestrzeni publicznej – poinformował w piątek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Gliński o kupnie kolekcji Czartoryskich: Książę do końca nie bardzo chciał się zgodzić [WIDEO]

Zakup kolekcji Książąt Czartoryskich był ważnym momentem dla polskiej kultury – powiedział w środę wicepremier Piotr Glińsk. Polityk wziął udział w...

zobacz więcej

Podczas konferencji prasowej Gliński podkreślał, że jest to pierwszy program ministerialny „dedykowany w całości rzeźbie”.

– Rzeźba została wyodrębniona ze sztuk wizualnych, bo wydaje się, że taki mocny akcent jest potrzebny. Tym bardziej, że dawno nie było takiego systemowego wsparcia dla promocji rzeźby, sztuki wizualnej w przestrzeni publicznej. Na tym nam szczególnie zależało. Będziemy ten program rozwijać. Pierwsza edycja programu w 2021 r. przyczyniła się do 15 realizacji. Przeznaczyliśmy na to 1,5 mln zł. W tej chwili trwa nabór do drugiej edycji. Przeznaczamy 2 mln zł na finansowanie i dofinansowywanie najróżniejszych realizacji dotyczących rzeźby w przestrzeni publicznej – poinformował.

Szef MKiDN przypomniał, że przedsięwzięcie ma pobudzać samorządy, społeczności lokalne i samorządowe instytucje kultury do aktywności w tej przestrzeni. Program – wyjaśnił – obejmuje zarówno realizacje historyczne, jak również bardziej współczesne.

Demoscena trafiła na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego została wpisana demoscena, czyli kultura tworzenia prezentacji cyfrowych. Decyzję o tym...

zobacz więcej

– W związku z różnymi naszymi doświadczeniami w ministerstwie chcieliśmy taki program wprowadzić już w momencie przygotowywania programu na stulecie odzyskania niepodległości. Z wielu powodów – także z powodu oporu materii, który spowodował, że dopiero teraz taki program jest w Polsce realizowany – nie zrobiliśmy tego wcześniej – powiedział.

Wicepremier zwrócił uwagę, że „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” jest programem „zróżnicowanym wewnętrznie poprzez różne typy realizacji”.

– Także poprzez takie realizacje, które mają charakter lokalny. Same podmioty, które otrzymały dofinansowanie w pierwszej edycji, o tym świadczą. To jest np. realizacja rzeźby upamiętniającej społecznika dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce. To był społecznik, lekarz, bibliofil ważny dla społeczności lokalnej (...). Ale mamy także realizacje w Elblągu, Strzegomiu, Toruniu, bardzo wielu różnych miejscach w Polsce. To są działania, które z jednej strony mają charakter mecenatu państwa, a z drugiej strony – aktywności oddolnej samorządów, samorządowych instytucji kultury i środowiska rzeźbiarskiego – podsumował

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej