RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pół roku po tragedii. Niemcy nadal bez pomocy, skarżą się na biurokrację

Złomowisko zalanych przez powódź aut. Największy dramat dotyczy jednak domostw (fot. homas Lohnes/Getty Images)
Złomowisko zalanych przez powódź aut. Największy dramat dotyczy jednak domostw (fot. homas Lohnes/Getty Images)

Po powodziach, które miały miejsce w połowie lipca w Nadrenii Północnej-Westfalii, poszkodowanym obiecano „szybką i niebiurokratyczną pomoc”. Jednak wielu z nich wciąż czeka na pieniądze z funduszu odbudowy – opisuje w piątek portal WDR. „Zamiast oczekiwanych pieniędzy, otrzymujemy kolejne pisma z prośbą o dalsze dokumenty” – skarżą się poszkodowani na niemiecką biurokrację.

Nawałnice i powodzie w Niemczech. Wzrosła liczba ofiar, dziesiątki zaginionych

Władze kraju związkowego Nadrenia-Palatynat, w południowo-zachodnich Niemczech, poinformowały w piątek, że 50 osób zginęło na terenie tego landu w...

zobacz więcej

Portal opisuje sytuację, w jakiej znajduje się małżeństwo Waltraud i Guentera Grotenów z miejscowości Erftstadt-Blessem (Nadrenia Północna – Westfalia). Po wysłaniu wniosku o pomoc na odbudowę zniszczonego domu dostali już trzecią odpowiedź – i ponownie nie taką, na jaką liczyli.

Dom nad urwiskiem


– Zamiast oczekiwanych pieniędzy, otrzymujemy kolejne pisma z prośbą o dalsze dokumenty – mówi 79-letni Guenter Groten. – Teraz nagle brakuje kopii dowodu osobistego, wypisu z księgi wieczystej oraz wykazu szkód w euro, oszacowanych przez nas. Będziemy więc dalej musieli czekać – przyznają.

Dom Grotenów znajduje się tuż obok głębokiej na 3 metry wyrwy, która powstała w wyniku powodzi. Trzy sąsiednie domy zawaliły się, a pięć kolejnych trzeba było zburzyć. Dom Grotenów nadal stoi, ale zniszczenia oszacowali na ponad 100 tys. euro.

– Musieliśmy już zapłacić wiele rachunków, byliśmy w stanie dużo uregulować dzięki darowiznom – przyznaje Waltraud Groten. Jednak to nie koniec wydatków, dlatego złożyli wniosek o pieniądze z funduszu powodziowego na zniszczone wyposażenie domu.

Niemieckie władze w ogniu krytyki


Władze kraju związkowego, m.in. po krytyce w parlamencie stanowym ze strony opozycyjnej SPD, postanowiły przyspieszyć działania, o czym poinformowała minister budownictwa Nadrenii Północnej-Westfalii Ina Scharrenbach. Teraz, po wprowadzonych w przepisach zmianach, w przypadku uszkodzenia budynku 40 proc. wnioskowanej kwoty powinno zostać wypłacone natychmiast po zatwierdzeniu wniosku.

Miliardy na pomoc, ale pieniędzy nie widać

„Spiegel” pisze o afgańskim pomocniku Bundeswehry: Niemców nie obchodzi moje życie!

Tysiące Afgańczyków, którzy pracowali dla niemieckich sił zbrojnych, liczą na loty ewakuacyjne z Kabulu do Niemiec. Ale niemiecka biurokracja im to...

zobacz więcej

„W ten sposób należy również przyspieszyć wypłatę szkód w wyposażeniu domowym” – dodaje WDR. Według Scharrenbach, 80 proc. wniosków o pomoc zostało już załatwionych, w porównaniu do 75 proc. tydzień temu.

Nadrenia Północna-Westfalia dysponuje w ramach funduszu kwotą 12,3 miliarda euro. Od połowy września 2021 r. poszkodowani mogą złożyć wniosek za pośrednictwem portalu internetowego, z czym małżeństwo Grotenów, osoby w wieku 78 i 79 lat, zupełnie nie potrafiło sobie zupełnie poradzić. – Oboje bylibyśmy tym przytłoczeni. (...) Dlatego cieszymy się, że nasz syn zrobił to za nas – mówią.

Uratowali ich wolontariusze


Wniosek został wysłany 6 października, jednak nadzieja na szybką pomoc się nie spełniła. – Politycy obiecywali, że szybko i bez większej biurokracji pomogą ludziom takim jak my – mówi małżeństwo, które pół roku po powodzi nadal czeka na pomoc z funduszu ratunkowego.

Grotenowie podkreślają, że mogli niedawno „ponownie zamieszkać w swoim domu dzięki pomocy licznych wolontariuszy, którzy posprzątali, wytapetowali, odnowili instalację elektryczną i podarowali meble, nie zadając zbędnych pytań” – podsumowuje WDR.

Zobacz także: Skandal w Niemczech, piszą do Merkel. „Rodziny ofiar terrorystów są poniżane”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej