RAPORT

Tusk kontra Tusk

13 członków Rady Medycznej odchodzi

Minister zdrowia Adam Niedzielski i prof. Andrzej Horban (fot.  PAP/Radek Pietruszka)
Minister zdrowia Adam Niedzielski i prof. Andrzej Horban (fot. PAP/Radek Pietruszka)

13 z 17 członków Rady Medycznej zrezygnowało z doradzania rządowi ws. epidemii. „W dniu 14 stycznia 2022 zwróciliśmy się do pana premiera o przyjęcie naszej rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19” – napisali w oświadczeniu.

Rosja znów górą ws. Nord Stream 2. Kowalski: Bardzo zła decyzja dla Polski

Senat USA odrzucił projekt ustawy nakładający sankcje na Nord Stream 2. – To konsekwencja resetu amerykańsko-rosyjskiego, który od początku...

zobacz więcej

Część członków Rady Medycznej do spraw COVID-19 działającej przy premierze napisała m.in., że decyzja zapadła z uwagi na „brak wpływu rekomendacji na realne działania” i „wyczerpanie się dotychczasowej współpracy”.

„Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków rządu lub urzędników państwowych” – napisało 13 członków rady.

Zobacz także:   Koronawirus – raport z 14 stycznia 2022. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Pod oświadczeniem podpisali się: prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simom, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.

Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Zobacz także:   Ferie i wyjazdy na narty pod znakiem omikrona. Sprawdź ograniczenia

„Rozbieżności między przesłankami naukowymi i medycznymi a praktyką stały się szczególnie jaskrawe w kontekście bardzo ograniczonych działań w obliczu fali jesiennej, a potem wobec zagrożenia wariantem Omikron, pomimo przewidywanej olbrzymiej liczby zgonów” – czytamy w oświadczeniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej