RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Obajtek o Saudi Aramco: Wiążemy się z największą firmą

Daniel Obajtek (fot. PAP/Albert Zawada)
Daniel Obajtek (fot. PAP/Albert Zawada)

Wiążemy się z największą firmą świata, która ma bardzo nowoczesne technologie – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się do komentarza Bloomberga. Agencja zauważyła, że Saudi Aramco wchodząc do rafinerii w Gdańsku stawia stopę na rynku, który dotąd zdominowany był przez rosyjskie koncerny naftowe. W opinii Bloomberga to zdarzenie bez precedensu.

Obajtek: Jaki dziś mielibyśmy wpływ na ceny paliw, gdyby te rafinerie były rosyjskie?

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w „Gościu Wiadomości” w TVP Info był pytany o zarzuty „sprzyjania Rosji” w sprawie transakcji dotyczącej Lotosu,...

zobacz więcej

W środę ogłoszono, że Saudi Aramco za ok. 1,15 mld zł kupi 30 proc. udziałów w rafinerii Grupy Lotos, węgierski MOL – 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot – bazy paliw. Orlen w ten sposób realizuje warunki zaradcze Komisji Europejskiej, wyznaczone, by połączenie z Lotosu było możliwe.

Jednocześnie Orlen podpisał z Saudyjczykami trzy umowy: na dostawy ropy, współpracę w obszarze badań i rozwoju oraz wspólne analizy i współpracę w obszarze petrochemii.

Prezes PKN w piątkowej rozmowie w radiowej „Trójce” ocenił, że to historyczna chwila. – Cieszę się, że to zostało zauważone. To nie jest tylko rynek polski. Mam na myśli region. To nie jest tylko kwestia zwiększenia dostaw ropy, bo (z Aramco) już mamy od paru lat współpracę – mówił.

Kontrakt długoterminowy pomiędzy PKN Orlen a Saudi Aramco obowiązuje od 2016 r. Jak podkreślała spółka, wolumen dostaw w ramach tej umowy wzrósł na przestrzeni lat o 50 proc.

– Gdybym nie podjął decyzji o dywersyfikacji dostaw ropy naftowej, to w 2019 r. mielibyśmy duży problem, kiedy ropa nie płynęła rurociągiem przez 46 dni. W systemie mamy 40 mln ton ropy, 20 mln ton będzie – ze strony Aramco – zabezpieczało wszystkie nasze rafinerie, a przy okazji też rafinerie będą przechodzić metamorfozę petrochemiczną. Od nas zależy, jak tę współpracę pokierujemy – mówił.

W jego ocenie, w umowach z Aramco duże znaczenie ma umowa w zakresie analiz i rozwoju całej petrochemii. – Mówimy o petrochemii, która jest związana z regionem. Sami jesteśmy spółką, która 40 proc. dochodów ma z rynku polskiego, a 60 proc. z zewnętrznych rynków. Jest to więc kwesta budowy wartości dodanej przez inwestowanie w Polskę, a w ślad za tym, w region – powiedział prezes.

Przypomniał, że rafinerie Orlenu obsługują Litwę, Łotwę, Estonię, część Ukrainy, rynek czeski, słowacki, część rynku węgierskiego.

Saudi Aramco (Saudi Arabian Oil Company) to saudyjski koncern wydobywczo-petrochemiczny, największy na świecie producent ropy. Ponad 98 proc. akcji koncernu należy do rządu Arabii Saudyjskiej. Kapitalizacja firmy sięga prawie 2 bln dol.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej