RAPORT

Pogarda

„Dlaczego w Polsce ceny wkrótce spadną”. „Bild” podaje przyczyny

Gazeta wspomina o zawieszeniu przez nasz rząd podatku VAT na żywność (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Gazeta wspomina o zawieszeniu przez nasz rząd podatku VAT na żywność (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Dziennik „Bild” zauważa, że inflacja rośnie nie tylko w Niemczech i w strefie euro; także w Polsce obywatele odczuwają jej skutki. „Polska teraz mocno temu przeciwdziała” obniżając VAT – można przeczytać w tekście zatytułowanym „Dlaczego w Polsce ceny wkrótce spadną”.

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Sejm uchwalił obniżkę VAT na żywność, paliwa i energię

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy o VAT, która przewiduje czasowe obniżenie do zera stawek tego podatku na żywność, nawozy i gaz, do 5 proc....

zobacz więcej

Polski rząd całkowicie zawiesza od lutego podatek VAT na żywność. „Stawka podatku od benzyny i oleju napędowego spadnie wtedy nawet do ośmiu procent z obecnych 23 procent. Rząd w Warszawie szacuje, że obniży to cenę paliwa nawet o równowartość 15 centów na litrze” – relacjonuje „Bild”.

„Wzywam wszystkich handlowców do odpowiedniego obniżenia cen” – powiedział premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając plany odciążenia konsumentów. Władze „mają sprawdzać, czy ceny są rzeczywiście obniżane” – pisze dziennik.

Opisując polskie plany „Bild” zwraca uwagę, że tańsza ma być w Polsce także energia elektryczna; premier zapowiedział obniżenie podatku VAT do 5 proc. przez najbliższe cztery miesiące. „Aby powstrzymać galopujące koszty ogrzewania, do końca lipca zniesiony zostanie także VAT na gaz. Zwolnione z podatku są również nawozy, których produkcja ucierpiała szczególnie z powodu wysokich cen gazu” – czytamy na łamach gazety.

Rządowa tarcza antyinflacyjna


Morawiecki nazwał gwałtowny wzrost cen gazu „strasznym” i obarczył winą za ten stan politykę rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom – odnotowuje „Bild”.

Przeczytaj też: Premier Morawiecki: Słabi politycy szukają wymówek, odpowiedzialni rozwiązań

Obecne obniżki podatków są częścią rządowej „tarczy antyinflacyjnej” i są bardzo kosztowne: same ogłoszone teraz obniżki VAT będą kosztowały Warszawę równowartość ok. 1,54 mld euro – informuje dziennik.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej