RAPORT

Tusk kontra Tusk

Z warszawskiego mostu zniknęła tablica upamiętniająca żołnierzy AK. Zaskakujące rozwiązanie

Z mostu Śląsko-Dąbrowskiego skradziono tablicę upamiętniającą żołnierzy AK (fot. tt/@warszawa, arch.PAP/A.Rybczyński)
Z mostu Śląsko-Dąbrowskiego skradziono tablicę upamiętniającą żołnierzy AK (fot. tt/@warszawa, arch.PAP/A.Rybczyński)

Z mostu Śląsko-Dąbrowskiego w Warszawie zniknęła tablica upamiętniająca żołnierzy Armii Krajowej Zbigniewa Gęsickiego ps. „Juno” i Kazimierza Sotta ps. „Sokół”., uczestników akcji Kutschera – informują władze stolicy. Miasto zgłosiło sprawę na policję i poprosiło mieszkańców o pomoc. Policja namierzyła zgubę w Muzeum Techniki.

„Arbeit macht frei” ponownie w Dachau. Niemiecki obóz odzyskał skradziony napis

Skradziony w 2014 roku żelazny napis „Arbeit macht frei” wrócił do obozu koncentracyjnego Dachau nieopodal Monachium. Władze placówki...

zobacz więcej

„Warszawianki i warszawiacy! Z Mostu Śląsko-Dąbrowskiego skradziono tablicę upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej. Sprawa została zgłoszona na Policję, ale bardzo Was prosimy o pomoc w odnalezieniu tablicy” – zaalarmowano w piątek na profilu Miasta Stołecznego Warszawy w mediach społecznościowych.

Policja na Twitterze wyjaśnia, okoliczności zdjęcia tablicy. „Obecnie znajduje się ona w Muzeum Techniki Wojskowej, gdzie jest poddana renowacji. Tablica została zdjęta przez jedną z grup rekonstrukcji historycznej” – napisano.

Miasto przypomniało, że tablica na moście Śląsko-Dąbrowskim to hołd dla żołnierzy oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz”, którzy stracili życie 1 lutego 1944 roku po zamachu na „kata Warszawy” Franza Kutscherę. Gęsicki „Juno” i Sott „Sokół”, otoczeni przez Niemców na moście Kierbedzia, skoczyli do Wisły i zginęli w jej nurtach.

Tablica upamiętniająca śmierć żołnierzy AK umieszczona była na północnej balustradzie mostu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej