RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ławrow: Na razie nie ma sensu zgadywać, jaka będzie odpowiedź Rosji

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow (fot. Russian Foreign Ministry\TASS via Getty Images)
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow (fot. Russian Foreign Ministry\TASS via Getty Images)

W tej chwili nie ma sensu zgadywanie, jaka będzie odpowiedź Rosji na ewentualne odrzucenie przez USA rosyjskich propozycji w sprawie stabilności strategicznej – oznajmił minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Podkreślił, że Rosja chce otrzymać w pisemnej formie odpowiedź USA na swoje propozycje w sprawie bezpieczeństwa strategicznego.

Stoltenberg: Jesteśmy w krytycznym momencie dla europejskiego bezpieczeństwa

Jesteśmy obecnie w krytycznym momencie dla europejskiego bezpieczeństwa; nie mamy pewności co do intencji Rosjan, musimy szukać politycznych...

zobacz więcej

– Nie mogę dodać nic więcej do tego, co mówił prezydent Władimir Putin – powiedział Ławrow pytany na konferencji prasowej w Moskwie, jak może wyglądać zapowiedziana przez Rosję „militarna odpowiedź” w przypadku braku dyplomatycznego porozumienia z USA i NATO.

– Ta reakcja może być różna i będzie zależeć od tego, co zaproponują nasi eksperci wojskowi – oświadczył Ławrow.

– Wydaje się, że nasi partnerzy zrozumieli, że to powinno nastąpić, szybko, konkretnie i mieć formę pisemną – powiedział Ławrow na swojej dorocznej konferencji prasowej, podsumowującej aktywność dyplomacji Rosji w 2021 r.

Rosja oczekuje, że USA zawrą w dokumencie odpowiedzi i ewentualne kontrpropozycje lub poprawki. – Nie będziemy czekać bez końca – podkreślił minister.

Ławrow wskazał, że oprócz USA, pisemną odpowiedź na rosyjską propozycję powinno sformułować również NATO.

Rosyjski dyplomata zaznaczył przy tym, że osiągnięcie porozumienia w kwestiach, które Rosja określa jako „stabilność strategiczną”, będzie zależało głównie od USA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej