RAPORT

Wojna na Ukrainie

Stoltenberg: Jesteśmy w krytycznym momencie dla europejskiego bezpieczeństwa

Szef Sojuszu: Rosja nie ma prawa weta w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO  (fot. PAP/ EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE)
Szef Sojuszu: Rosja nie ma prawa weta w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO (fot. PAP/ EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE)

Jesteśmy obecnie w krytycznym momencie dla europejskiego bezpieczeństwa; nie mamy pewności co do intencji Rosjan, musimy szukać politycznych rozwiązań i mieć nadzieję na nie, ale także musimy przygotować się na najgorsze – podkreślił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Prezydent USA „po cichu” pomógł Ukrainie. Jeszcze w zeszłym roku

Biały Dom „po cichu” zatwierdził w grudniu dodatkowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 200 mln dolarów – informują CNN i Politico....

zobacz więcej

W środę w Brukseli odbyło się spotkanie NATO-Rosja dotyczące rosnącej koncentracji rosyjskich wojsk na Ukrainie i przy granicy z tym krajem. Stoltenberg w Programie Pierwszym Polskiego Radia przyznał, że było ono trudne, gdyż dotyczyło trudnych tematów.

– Jesteśmy obecnie w krytycznym momencie dla europejskiego bezpieczeństwa i musimy rozmawiać z Rosją, m.in. dlatego, by przekazać jej jednolite stanowisko wszystkich sojuszników, że nie pójdziemy na żadne kompromisy, jeśli chodzi o pryncypia – oświadczył.

Jak dodał, każdy kraj ma prawo do wyboru własnej drogi i decyzji czy chce należeć do sojuszu wojskowego jakim jest NATO, czy nie.

– Ale także kluczowe jest nasze prawo do obrony wszystkich sojuszników i rozlokowania wojsk we wschodniej części NATO – zaznaczył Stoltenberg.

– Jednocześnie musimy rozmawiać i dlatego zaproponowaliśmy dialog dotyczący kontroli zbrojeń, przejrzystości ćwiczeń wojskowych, mechanizmów dotyczących redukcji ryzyka, np. incydentów i wielu innych kwestii – dodał.

Jaką strategię wybierze Rosja?


Dopytywany, czy Rosja wybierze wojnę, czy dyplomację, Stoltenberg odpowiedział, że jest za wcześnie, by to stwierdzić. – Musimy szukać politycznych rozwiązań i mieć nadzieję na nie, ale także przygotować się na najgorsze: że Rosja znowu wybierze konfrontację – stwierdził szef NATO.

NATO przestrzega Rosję przed inwazją na Ukrainę; agresja będzie miała wysoką cenę [WIDEO]

NATO ponownie przestrzegło Rosję przed ewentualną inwazją na Ukrainę. Ministrowie Sojuszu zebrani na spotkaniu w Rydze podkreślili, że taka agresja...

zobacz więcej

Zwrócił też uwagę, że są różne sposoby przeprowadzania agresywnych działań przeciwko Ukrainie. – To może być pełna inwazja, ograniczona interwencja wojskowa, to mogą być cyberataki, hybrydowe działania – wymienił.

– Nie mamy pewności co do intencji Rosji, ale widzimy znaczącą koncentrację sił, dziesiątki tysięcy wojsk gotowych do walki, słyszymy groźby i pamiętamy wcześniejsze rosyjskie inwazje przeciwko sąsiadom. To wszystko powoduje, że zagrożenie jest realne. Dlatego ostrzegamy, że koszty będą wysokie dla Rosji. Jednocześnie musimy wspierać Ukrainę, by mogła się bronić i musimy też zagwarantować, że jesteśmy gotowi do obrony wszystkich sojuszników na wypadek agresji – podkreślił szef NATO.

Sojusz otwarty na wzajemną kontrolę zbrojeń?


Stoltenberg dodał, że „nie mamy pewności co do intencji (Rosji), ale musimy być przygotowani na wszystkie okoliczności”.

– Mamy plany przygotowane, by radzić sobie w różnych sytuacjach awaryjnych. Tak działa NATO (...). Jasno powiedzieliśmy Rosji, że będziemy musieli poważnie zastanowić się nad zwiększeniem naszej obecności we wschodniej części Sojuszu, jeśli znowu ona użyje ona siły przeciwko Ukrainie – przekazał szef NATO.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Pytany, czy możliwe są ustępstwa wobec Rosji i np. ograniczenie ćwiczeń wojskowych po stronie NATO odparł: „Czym innym jest jednostronne wycofanie wojsk z terytorium NATO, czego domaga się Rosja proponując nam traktat do podpisania i to jest wykluczone, na taki kompromis nie pójdziemy. Mamy prawo do obrony wszystkich sojuszników poprzez utrzymanie wojsk na wschodniej flance, jeśli Rosja znowu dokona inwazji, będziemy musieli poważnie oszacować nasze zwiększenie obecności NATO we wschodniej części”.

Padły strony ukraińskiego rządu. Pojawił się komunikat: „Czekaj na najgorsze”

Przeprowadzony został masowy cyberatak na strony internetowe ukraińskiego rządu. Część z nich nadal pozostaje niedostępna. Na zhakowanych stronach...

zobacz więcej

Zaznaczył, że „Sojusz jest otwarty na zrównoważoną wzajemną kontrolę zbrojeń”.

– To musi być jednak obopólne i możliwe do zweryfikowania, dotyczy to sił konwencjonalnych oraz broni nuklearnej. Udowodniliśmy wcześniej, że kontrola zbrojeń pozwala na zmniejszenie napięć po obu stronach – mówił Stoltenberg.

Wyraził przekonanie, że USA w ramach dwustronnych rozmów z Rosją będą ściśle koordynować i konsultować się z europejskimi sojusznikami. – Europa i Ameryka Północna muszą współpracować i zachować jedność – podkreślił Stoltenberg.

Szef Sojuszu po zakończeniu środowego spotkania NATO-Rosja podkreślił, że NATO potwierdziło swoją politykę otwartych drzwi. Poinformował również, że Rosja nie ma prawa weta w sprawie tego, czy Ukraina może zostać członkiem Sojuszu.

Przekazał też, że sojusznicy z NATO wezwali Rosję do deeskalacji sytuacji na Ukrainie. Stoltenberg zaznaczył, że za jakąkolwiek agresję wobec Ukrainy Rosja zapłaci „wysoką cenę”.

Nie wykluczył także, że NATO może skierować dodatkowe wojska na terytorium wschodnich sojuszników, jeśli Rosja ponownie użyje siły przeciwko Ukrainie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej