RAPORT

Pogarda

„GW”: Pani Bożena ma emeryturę 22 tys. Polski Ład zabierze jej 1,2 tys.

Emerytury po Polskim Ładzie. Nie wszyscy zyskają (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Emerytury po Polskim Ładzie. Nie wszyscy zyskają (fot. PAP/Marcin Bielecki)

„Gazeta Wyborcza” pokazała historię emerytów, dla których Polski Ład oznacza mniejsze emerytury. Pan Tadeusz, który otrzymuje miesięcznie 16 tys. zł brutto, straci niemal 800 zł, a pani Bożena, z emeryturą 22 tys. – jeszcze więcej.

Emerytury 2022 r. Ważne zmiany już obowiązują. Jak będą wyliczane świadczenia?

Wraz z początkiem 2022 r. wchodzą w życie duże zmiany dotyczące emerytur i rent. Od świadczeń w wysokości do 2,5 tys. zł nie będzie odprowadzany...

zobacz więcej

Z wyliczeń rządu wynika, że 99,95 proc. emerytów w Polsce nie straci na Polskim Ładzie. Jest to bowiem grupa, której miesięczne świadczenie nie przekracza 12 800 zł. Dla tych osób zmiany podatkowe będą korzystne lub neutralne.

Zobacz także:   Prezes ZUS: Zdecydowana większość emerytów i rencistów skorzysta na Polskim Ładzie

Dzięki tzw. emeryturze bez podatku emeryci i renciści skorzystają z kwoty wolnej od podatku. Przy świadczeniach do 2500 zł nie zapłacą go w ogóle. Jak wyjaśniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg:

* 1 800 zł emerytury (brutto) oznacza, że w portfelu emeryta zostanie 1 473 zł więcej rocznie „na rękę”,
* 2 500 zł  emerytury (brutto) oznacza, że w portfelu emeryta zostanie 2 250 zł więcej rocznie „na rękę”,
* 3 000 zł emerytury (brutto) oznacza, że w portfelu emeryta zostanie 1 785 zł więcej rocznie „na rękę”.

„Przecież tych pieniędzy nie ukradłam”


Ale jak alarmuje „Gazeta Wyborcza”, nie brakuje również takich emerytów, którzy na Polskim Ładzie stracą – i to sporo.

#DmowskiZostaje. Komu przeszkadza projekt ustawy PiS?

Posłowie PiS złożyli projekt ustawy ws. zakazu zmiany nazw tych ulic, których patroni to osoby wybitnie zasłużone. „»Gazeta Wyborcza« denerwuje się...

zobacz więcej

Pan Tadeusz, emeryt z 47-letnim stażem pracy, na zmianach straci ponad 800 zł miesięcznie, czyli 9,6 tys. zł w skali roku. Jego emerytura z ZUS to ponad 16 tys. zł brutto.

Zobacz także:   Maląg: Polski Ład oznacza więcej pieniędzy w kieszeni emerytów niż po wypłacie „czternastek”

„Jeszcze więcej - bo 1200 zł brutto - w wyniku Polskiego Ładu straciła pani Bożena (imię zmienione), która udowodniła ponad 61 lat składkowych. Zawsze miała zarobki dwukrotnie powyżej średniej krajowej, pracowała jako główny specjalista i dyrektor w państwowych, a później w prywatnych firmach. Jej emerytura przekracza 22 tys. zł” – czytamy.

– Oczywiście ktoś może powiedzieć, że to dużo i żadna krzywda mi się nie dzieje. Ale ja przecież tych pieniędzy nie ukradłam, tylko sobie wypracowałam – komentuje rozczarowana kobieta.

Ważne zmiany dla milionów Polaków


W Polsce świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pobiera ponad 8 mln osób. Przelewy wysyłane są w różnych terminach. 

Część Polaków już dostała wpłaty z uwzględnieniem zmian wprowadzonych wraz z Polskim Ładem. Od stycznia 2021 r. z rent i emerytur nie jest pobierana zaliczka na podatek do urzędu skarbowego do kwoty 2500 zł brutto.

– 14. emerytura w 2021 r. była wprowadzona jako świadczenie jednorazowe, ale wprowadzenie Polskiego Ładu spowoduje, że w kieszeni emerytów zostanie więcej pieniędzy niż po wypłacie czternastek – przekonywała ostatnio minister Marlena Maląg.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej