RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Padły strony ukraińskiego rządu. Pojawił się komunikat: „Czekaj na najgorsze”

Część stron nadal nie działa (fot. tt/@olgatokariuk, Jaap Arriens/Nur/Getty Images, )
Część stron nadal nie działa (fot. tt/@olgatokariuk, Jaap Arriens/Nur/Getty Images, )

Najnowsze

Popularne

Przeprowadzony został masowy cyberatak na strony internetowe ukraińskiego rządu. Część z nich nadal pozostaje niedostępna. Na zhakowanych stronach pojawił się komunikat w trzech językach.

Korea Północna wystrzeliła „nierozpoznany” pocisk rakietowy

Korea Północna wystrzeliła w piątek niezidentyfikowany pocisk w kierunku wschodnim – ogłosiło kolegium szefów sztabów Korei Płd. Kilka godzin...

zobacz więcej

Atak przeprowadzony został w czwartek wieczorem. Działać przestały strony internetowe ministerstwa spraw zagranicznych, gabinetu ministrów, ministerstwa rolnictwa, rady bezpieczeństwa i resortu obrony oraz ministerstwa edukacji.

Nie działa także witryna państwowej służby do spraw sytuacji nadzwyczajnych. Hakerzy zablokowali też aplikację „Dija”, dzięki której ukraińscy obywatele mogą załatwić wiele spraw urzędowych on-line.

„W związku z globalnym atakiem w nocy z 13 na 14 stycznia 2022 r, oficjalna strona Ministerstwa Edukacji i Nauki jest tymczasowo wyłączona” – poinformował resort na Facebooku.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy również potwierdziło, że z powodu zmasowanego ataku cybernetycznego strony internetowe ministerstwa i kilku innych agencji rządowych tymczasowo nie działają.

– Jest zbyt wcześnie, by wyciągać wnioski, ale w przeszłości miały już miejsca rosyjskie ataki – powiedział rzecznik ministerstwa Oleh Nikolenko, odpowiadając na pytanie o to, kto stoi za atakiem.

Cyberpolicja wszczęła w sprawie śledztwo. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekazała, że na głównej stronie zaatakowanych serwisów pojawiały się komunikaty „o prowokacyjnym charakterze”. „Przy tym zawartość stron nie została zmieniona, a według naszych informacji nie doszło do wycieku danych osobowych” – dodano.

Na niektórych stronach internetowych znajduje się tekst w trzech językach – ukraińskim, polskim i rosyjskim, że wszystkie dane Ukraińców umieszczone w sieci stały się publiczne.

„Ukrainiec! Wszystkie Twoje dane osobowe zostały przesłane do wspólnej sieci. Wszystkie dane na komputerze są niszczone, nie można ich odzyskać. Wszystkie informacje o Tobie stały się publiczne, bój się i czekaj na najgorsze. To dla Ciebie za twoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Za Wołyń, za OUN UPA, Galicję, Polesie i za tereny historyczne – brzmi treść komunikatu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej