RAPORT

Wojna na Ukrainie

Korea Północna wystrzeliła „nierozpoznany” pocisk rakietowy

Prawdopodobnie to pocisk balistyczny (fot. PAP/EPA/KCNA)
Prawdopodobnie to pocisk balistyczny (fot. PAP/EPA/KCNA)

Korea Północna wystrzeliła w piątek niezidentyfikowany pocisk w kierunku wschodnim – ogłosiło kolegium szefów sztabów Korei Płd. Kilka godzin wcześniej Pjongjang oskarżył USA o „prowokacje” i groził odwetem za dążenie do nałożenia na niego nowych sankcji.

Kim Dzong Un: Nie ma powodów, by wierzyć, że USA nie są wrogie

Nie ma powodów, by wierzyć, że USA nie są wrogie – powiedział przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un. Dowodził, że rozwój potencjału militarnego...

zobacz więcej

Kolegium szefów sztabów armii Korei Płd. poinformowało, bez podawania szczegółów, że pocisk wystrzelono w kierunku wschodnim około godz. 14.50 czasu miejscowego (godz. 6.50 rano w Polsce). Według japońskiego ministerstwa obrony był to najpewniej pocisk balistyczny.

Agencja prasowa Yonhap podkreśla, że trzecia próba rakietowa w ciągu 10 dni nastąpiła krótko po ogłoszeniu przez Waszyngton sankcji przeciwko rosyjskim i północnokoreańskim podmiotom oskarżanym o udział w rozwoju broni masowego rażenia i pocisków balistycznych Pjongjangu.

Północnokoreańskie MSZ skrytykowało w piątek USA za starania o nałożenie nowych sankcji na Koreę Północną w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Pjongjang zagroził Waszyngtonowi „silniejszą i pewną reakcją”, jeśli ten przyjmie postawę konfrontacyjną – przekazały państwowe media KRLD.

Władze Korei Płn. ogłosiły w tym tygodniu, że pomyślnie przeprowadziły „ostateczną próbę” nowego rodzaju „broni hipersonicznej”. Pjongjang twierdzi, że pociski testowane 5 i 11 stycznia należały do klasy broni hipersonicznej, choć niezależni obserwatorzy nie mają co do tego pewności.

Prace nad bronią hipersoniczną, znacznie trudniejszą do zestrzelenia przez systemy obrony przeciwrakietowej, są jednym z „pięciu kluczowych zadań” w najnowszym pięcioletnim planie zbrojeń, przedstawionym w ubiegłym roku na VIII krajowym zjeździe rządzącej Partii Pracy Korei – informowały północnokoreańskie media.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej