RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Przemyt migrantów z Białorusi. Służby rozbiły grupę przestępczą, w tle miliony

Akcja służb (fot. tt/@terytorialsi)
Akcja służb (fot. tt/@terytorialsi)

Prokuratura i Straż Graniczna rozbiły grupę przestępczą, która zajmowała się przemytem nielegalnych migrantów z Białorusi. Służby zatrzymały dziewięć osób i zabezpieczyły ogromne pieniądze.

Czeremcha. Białoruskie służby zaatakowały polskie patrole

W środę 16 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi do Polski; łącznie w styczniu było już 391 prób – poinformowała Straż...

zobacz więcej

Jak informują śledczy, do zatrzymania dziewięciu osób przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej ze Sławatycz doszło we wtorek. Grupa działała od września 2021 r. w woj. podlaskim, a także w Łodzi, Warszawie, Wrocławiu i innych miejscowościach w Polsce.

„Grupa zajmowała się popełnianiem przestępstw polegających na nielegalnym organizowaniu przekraczania granicy państwowej z Białorusią obcokrajowcom nieposiadającym dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy Unii Europejskiej” – informuje prokuratura.

Na czele grupy stały dwie osoby. Jedna z nich była odpowiedzialna z organizację miejsca i czasu nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski, a druga zajmowała się kwestiami finansowymi. Za pośrednictwem jednego z komunikatorów internetowych werbowano jako kurierów osoby mieszkające na terenach przygranicznych z Białorusią, w Białymstoku i Warszawie. Następnie osoby te swoimi samochodami przewoziły obcokrajowców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę Polski z Białorusią, przez Polskę do Niemiec.

Kurierzy za swoje usługi otrzymywali wynagrodzenie, które było im wypłacane przez wyznaczone do tego osoby, zgodnie z podziałem ról przyjętym w grupie przestępczej.

Kasjer rozdawał miliony euro


„Ustalono, że osoba pełniąca funkcję kasjera w grupie, rozdysponowała na działalność przestępczą grupy łącznie kwotę 8,7 mln euro, w tym przekazała kurierom łącznie kwotę ponad 4,3 mln euro za przewóz obcokrajowców do Niemiec” – przekazała prokuratura.

Kolejne białoruskie prowokacje. „68 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę”

Ostatniej doby polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 68 osób – poinformowała w środę Straż Graniczna. Doszło do prowokacji...

zobacz więcej

Zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw „polegających na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowania wbrew przepisom ustawy nielegalnego przekraczania granicy państwowej z Białorusią”. Wobec czterech osób sąd zastosował tymczasowe aresztowania na trzy miesiące. Wobec pozostałych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji i zakazu opuszczania kraju.

Prokuratura dokonała zabezpieczenia na majątkach podejrzanych w łącznych kwotach ponad 475 tys. euro oraz 30 tys. dolarów amerykańskich.

„Są to już kolejne zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej w sprawie. Podczas poprzedniej realizacji zatrzymano siedem osób, wobec których na wniosek prokuratora sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Dwie z tych osób były odpowiedzialne w grupie za przekazywanie pieniędzy dla kurierów przewożących migrantów z terenów przygranicznych z Białorusią do Niemiec. 11 podejrzanych pozostaje tymczasowo aresztowanych. Prokuratura prowadzi postępowanie przy udziale PSG w Sławatyczach. Przy rozpracowaniu grupy brał udział także Europol” – wynika z komunikatu prokuratury.

Postępowanie ma charakter rozwojowy, służby nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej