RAPORT

Wojna na Ukrainie

Komitet noblowski krytykuje nagrodzonego przez siebie premiera Etiopii

Premier Etiopii na spotkaniu z żołnierzami na froncie w listopadzie 2021 r. (fot.  Ethiopian Prime Minister's Office/Handout/Anadolu Agency via Getty Images)
Premier Etiopii na spotkaniu z żołnierzami na froncie w listopadzie 2021 r. (fot. Ethiopian Prime Minister's Office/Handout/Anadolu Agency via Getty Images)

Norweski Komitet Noblowski skrytykował laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 2019 r., premiera Etiopii Abiy Ahmeda. W oświadczeniu wezwano polityka do zakończenia wojny domowej oraz konfliktu w regionie Tigraj.

Senat USA odrzucił projekt nowych sankcji na Nord Stream 2

Senat USA odrzucił projekt ustawy nakładający dodatkowe sankcje na gazociąg Nord Stream 2. Mimo że za projektem głosowała większość senatorów, nie...

zobacz więcej

„Jako premier i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Abiy Ahmed ponosi szczególną odpowiedzialność za zakończenie konfliktu i wspieranie pokoju” – podkreślono.

Przypomniano, że „od jesieni 2020 r. napięcia w Etiopii przerodziły się w konflikt zbrojny na dużą skalę”. „Sytuacja humanitarna jest niezwykle poważna i niedopuszczalne jest, aby pomoc humanitarna nie docierała do potrzebujących” – stwierdził komitet noblowski.

Abiy Ahmed wysłał wojska do regionu Tigraj w celu obalenia Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju (TPLF), oskarżając jego kierownictwo o atakowanie baz wojskowych i ignorowanie władzy federalnej.

Według ONZ konflikt pochłonął tysiące istnień ludzkich i spowodował poważny kryzys humanitarny, zmuszając ponad 2 mln ludzi do opuszczenia domów. Jednocześnie podkreślono, że rolą komitetu „nie jest komentowanie wydarzeń w Etiopii ani ocenianie laureata Nagrody Nobla po jej otrzymaniu”.

Szef etiopskiego rządu otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 2019 r. za „pracę na rzecz zakończenia konfliktu między Etiopią a Erytreą”. Doceniono zawarcie porozumienia pokojowego między państwami oraz inicjatywy polityczne premiera na rzecz demokracji i praw człowieka.

Jak zauważają norweskie media, komitet noblowski bardzo rzadko komentuje w oficjalnym oświadczeniu postępowanie laureata nagrody.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej