RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zabójca Roberta Kennedy'ego nie wyjdzie warunkowo na wolność

Sirhan Bishara Sirhan został ujęty w chwilę po oddaniu strzałów (fot. arch. PAP/Photoshot)
Sirhan Bishara Sirhan został ujęty w chwilę po oddaniu strzałów (fot. arch. PAP/Photoshot)

Sirhan Sirhan, który od ponad 50 lat odsiaduje wyrok dożywocia za zabójstwo Roberta F. Kennedy'ego, nie wyjdzie warunkowo na wolność. Na jego uwolnienie nie zgodził się gubernator Kalifornii Gavin Newsom.

Zabójca Roberta F. Kennedy'ego zostanie zwolniony z więzienia?

Dwuosobowy panel doradczy poparł w piątek warunkowe zwolnienie z więzienia 77-letniego Sirhana Sirhana, skazanego za zabójstwo w 1968 roku senatora...

zobacz więcej

Gubernator Newsom w szczególności uznał, jak podkreśliły w komunikacie jego służby prasowe, że 77-letni Sirhan nadal stanowi „zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego” i że „odmówił przyjęcia odpowiedzialności za tę zbrodnię”.

W ubiegłym roku kalifornijska komisja ds. zwolnień warunkowych w końcu pozytywnie zaopiniowała prośbę Sirhana o łaskę. Wcześniej odmówiono mu zwolnienia warunkowego 15 razy. Uwolnienie Sirhana poparło m.in. dwóch synów Roberta Kennedy'ego.

Jednak inni członkowie rodziny Kennedy'ego, a także funkcjonariusze organów ścigania z Los Angeles i przedstawiciele opinii publicznej, wystosowali listy sprzeciwiające się uwolnieniu Sirhana. Ostateczna decyzja w tej sprawie należała do gubernatora Kalifornii, który odrzucił wniosek o warunkowe zwolnienie zabójcy Roberta F. Kennedy'ego.

Sirhan Sirhan, Palestyńczyk urodzony w Jerozolimie, zastrzelił Roberta F. Kennedy'ego na początku czerwca 1968 r. w Los Angeles, kilka godzin po jego zwycięstwie w demokratycznych prawyborach w Kalifornii. Robert F. Kennedy był bratem prezydenta Johna F. Kennedy'ego, zastrzelonego w 1963 r. w Dallas.

Sirhan od samego początku twierdził, że nie pamięta zabójstwa, co tłumaczył zamroczeniem alkoholowym. Przyznał jednak, że był zły na Kennedy'ego za jego poparcie dla Izraela.

Zabójca Roberta F. Kennedy'ego został w 1969 r. skazany na śmierć. Wyrok zamieniono na dożywocie, gdy w roku 1972 r. Sąd Najwyższy Kalifornii na kilka miesięcy zniósł karę śmierci. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej