RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wybitny sportowiec i wzór patriotyzmu. „Marusarz - Tatrzański Orzeł” w TVP 1

Telewizja Polska pokaże w niedzielę 16 stycznia film o legendarnym narciarzu i prekursorze polskich skoków narciarskich Stanisławie Marusarzu pt. „Marusarz - Tatrzański Orzeł”. Prapremiera filmu odbyła się w Zakopanem. Jak przed pokazem podkreślał prezes TVP Jacek Kurski, bohater filmu był nie tylko wybitnym polskim sportowcem, ale również wzorem patriotyzmu i bohaterem narodowym.

„Marusarz – Tatrzański Orzeł”. Prezes TVP Jacek Kurski o premierze niezwykłego filmu

Telewizja Polska „wraca” do Zakopanego. Już wkrótce kolejny efekt współpracy publicznego nadawcy z samorządem stolicy polskich Tatr. 16 stycznia w...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Zakopane to dla nas miejsce szczególne i magiczne – to jest nasz drugi dom. Realizujemy tutaj bardzo wiele ważnych projektów. Projektów dzięki którym Polacy mogą przeżywać radość, wzruszenia, ale czasem i czas refleksji – stwierdził przed prapremierowym pokazem filmu pt. „Marusarz - Tatrzański Orzeł” prezes TVP Jacek Kurski.

– Można powiedzieć, że mamy teraz kumulacje programów szczególnie oddających charakter, wszechstronność i siłę telewizji publicznej. Za dwa, trzy dni będziemy mieć Puchar Świata w skokach narciarskich – oby naszym skoczkom, Panie Apoloniuszu, życzymy, aby tu nastąpiło to przełamanie i poszło teraz lepiej – których to zawodów Telewizja Polska jest host-broadcasterem – mówił prezes.

Jak przypomniał, niecałe 13 dni temu w Zakopanem odbył się niezwykle udany koncert sylwestrowy - „Sylwester Marzeń z Dwójką”. – Osiem milionów ludzi nie może się mylić, osiem milionów Polaków oglądało ten wspaniały koncert tutaj z górnej Równi Krupowej – przypomniał prezes, dodając, że w zeszłym roku również w Zakopanem pod patronatem pary prezydenckiej TVP zorganizowało wspaniały koncert kolęd.

Prezes TVP: Wielkie kino patriotyczne


Jak ujawnił Jacek Kurski, pandemia COVID-19 przeszkodziła w innych planach. – Mieliśmy z Panem prezydentem (Leszkiem Dorulą – dop. red.) pomysł zorganizowania pieśni pasyjnych, ale COVID wtedy nam przeszkodził, ale teraz czas na kino – stwierdził.

– Kino tożsamościowe. Wielkie kino patriotyczne, ale i to pewnego stopnia kino akcji. Film, który wypełnia lukę – obok innych na szczęście filmów, które powstają – opowiadania o wielkich polskich bohaterach – podkreślił prezes TVP.

Julio Iglesias Junior: Kiedy śpiewam, skupiam się na tym, co kocham [WIDEO]

Zimno mi nie przeszkadza, nie mam wtedy problemów z głosem. Kiedy śpiewam, skupiam się na tym, co kocham i nic innego mnie nie interesuje –...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Zwracając się do zebranych na prapremierze filmu, prezes Kurski wytłumaczył również, dlaczego odbywa się ona właśnie w rodzinnym mieście Marusarza. – Nie wyobrażałem sobie, żeby prapremiera tego filmu nie odbyła się tutaj w Zakopanem – w stolicy Podhala, w stolicy polskich gór, w miejscu, które kocha Polskę, dało dowody wierności polskości, wierze zasadom i wartościom – stwierdził. – To tutaj musi odbyć się ta prapremiera i jestem dumny, że tutaj ona właśnie jest – dodał.

Marusarz wzorem patriotyzmu


Prezes Kurski następnie przypomniał niezwykłe osiągnięcia bohatera filmu „Marusarz - Tatrzański Orzeł” i pozwolił sobie na historyczną dygresję dotyczącą okradzenia Stanisława Marusarza z tytułu mistrza świata z Lahti w 1938 r. – Stanisław Marusarz oddał dwa najdłuższe skoki, był niekwestionowanym zwycięzcą tych zawodów, a jednak tak zmanipulowano, że dano mu tytuł wicemistrza. Zwycięzca Asbjørn Ruud chciał mu oddać złoty medal honorowo, bo to Góral nie przyjął tego medalu, ale wszyscy widzimy w nim mistrza świata – stwierdził.

– Marusarz jest ważny dla wielu pokoleń naszych rodaków i dla pamięci, przez tą swoją interdyscyplinarność, że będąc wybitnym polskim sportowcem, trenerem, popularyzatorem sportu i wielki autorytetem „na krokwi”, na skoczni, był również wzorem patriotyzmu – kurierem tatrzańskim, podporucznikiem Armii Krajowej. Człowiekiem więzionym, złapanym i torturowanym przez Gestapo, który uciekł z więzienia Montelupich, którego młodsza siostra Helena Marusarzówna (...) też jako kurierka tatrzańska została schwytana, maltretowana, rozstrzelana. Bohaterka narodowa – stwierdził Kurski.

Jak podkreślił prezes TVP, cieszy się bardzo, że ta trwająca w sercach Podhalan historia za pomocą TVP stanie się teraz „emocją wielu milionów Polaków, którzy obejrzą ten film, już najbliższą niedzielę o 18:20 po konkursie skoków Pucharu Świata”. Prezes podziękował również rodzinie Stanisława Marusarza za to, iż przechowali i pielęgnowali spuściznę po tak wybitnym Polaku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej