RAPORT

Wojna na Ukrainie

Francja: Wstrzymano pracę reaktora atomowego Penly 1 w elektrowni w Dieppe

Elektrownia atomowa Penly w miejscowości Dieppe w Normandii (fot. Andia/Universal Images Group via Getty Images)
Elektrownia atomowa Penly w miejscowości Dieppe w Normandii (fot. Andia/Universal Images Group via Getty Images)

Reaktor atomowy Penly 1 w elektrowni w Dieppe w Normandii został zatrzymany z powodu zagrożenia wywołanego korozją i problemami spoin. To piąty reaktor, którego pracę przerwano we Francji od grudnia – podaje dziennik „Ouest-France”.

Załamanie rosyjskiej gospodarki. Traci rubel, indeksy giełdowe i największe spółki

Rosyjski rubel oraz ceny akcji najważniejszych rosyjskich spółek zanotowały w czwartek potężne spadki. To efekt zakończonych fiaskiem rozmów...

zobacz więcej

Francuski instytut bezpieczeństwa nuklearnego IRSN poinformował, że na razie nie wiadomo, czy w reaktorze Penly 1 doszło do innych awarii. W czterech reaktorach zamkniętych w grudniu również pojawiły się problemy spoin.

„Wady wykryte w (czterech) reaktorach ostatniej generacji zostały stwierdzone w kolejnym reaktorze” – powiedziała agencji AFP wicedyrektor IRSN Karine Herviou, nie podając dodatkowych szczegółów.

W grudniu 2021 r. prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że energia atomowa to jedyna możliwość produkcji energii w sposób suwerenny. Podkreślił, że również eksperci uznali, iż energia atomowa jest częścią dekarbonizacji. Ogłosił też, że do 2030 r. jego rząd chce zainwestować miliard euro w małe nuklearne reaktory modułowe (SMR) w ramach programu nazwanego „Francja 2030”.

W czerwcu ubiegłego roku badanie opinii publicznej przeprowadzone na zamówienie EDF – głównego francuskiego dostawcy elektryczności i operatora elektrowni jądrowych wskazało, że 43 proc. respondentów uznało, że atom to energia przyszłości, 30 proc. wyraziło przeciwną opinię. Jednak 49 proc. badanych obawia się zagrożenia, jakie stanowić może wypadek lub atak terrorystyczny na elektrownię jądrową.

Zobacz także: Chiny uruchamiają największą elektrownię węglową. A Europa pogrążona w zielonej rewolucji

Finlandia ma nowy reaktor. Opóźnienie wyniosło niemal 13 lat

Trzeci reaktor elektrowni jądrowej Olkiluoto na zachodnim wybrzeżu Finlandii został uruchomiony we wtorek nad ranem – poinformowała spółka...

zobacz więcej

W 2020 r. Urząd Bezpieczeństwa Nuklearnego (ASN) zaproponował wydłużenia o 40 lat terminu eksploatacji 32 francuskich reaktorów atomowych o mocy 900 megawatów. Zgodnie z pierwotnym zamysłem, reaktory projektowano tak, by mogły wytwarzać energię elektryczną przez około 40 lat.

Pomysł ten jest wciąż przedmiotem debaty we Francji, mimo że ASN zapowiedział, że konieczne byłyby zmodyfikowanie siłowni. Tu wymienił podwojenie lub nawet trzykrotne zwiększenie ilości wody używanej do schładzania rdzenia reaktora w razie poważniejszej awarii, poprawę bezpieczeństwa silosów, w których przechowywane jest paliwo jądrowe. Ponadto konieczne byłyby ulepszenia zabezpieczeń na wypadek zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych, jak powodzie czy ponadprzeciętne fale upałów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej