RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dorota Brejza ofiarą cyberataku? „Użyto powszechnie dostępnych technologii”

Dorota Brejza padła ofiarą cyberataku (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Dorota Brejza padła ofiarą cyberataku (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

„Ktoś podszywa się pod mój numer i dzwoni z groźbami do różnych instytucji” – napisała na Twitterze Dorota Brejza. Żona senatora PO padła ofiarą cyberataku. „W tym przestępstwie użyto niezbyt zaawansowanych i powszechnie dostępnych technologii teleinformatycznych” – skomentował zajmujący się cyberbezpieczeństwem portal Zaufana Trzecia Strona.

Tweet Doroty Brejzy o „prawnikach związanych z PiS”. Odpowiada Okręgowa Rada Adwokacka

Prawnik Dorota Brejza napisała na Twitterze, że wyborami do adwokatury wykazują zainteresowanie adwokaci „bardzo blisko związani z PiS”....

zobacz więcej

W środę wieczorem media społecznościowe obiegła informacja, że z numeru Doroty Brejzy zostały wykonane połączenia telefoniczne do centrali Szpitala Wielospecjalistycznego w Inowrocławiu i tamtejszej Komendy Powiatowej Policji o podłożeniu ładunków wybuchowych.

„Ktoś podszywa się pod mój numer i rzekomo z mojego numeru dzwoni z groźbami do różnych instytucji. Potwierdziłam to na Policji. Rozumiem, że to forma zemsty lub informacja dla mnie, że powinnam się bać. Interesujące. Niezłe macie metody, Panowie” – napisała na Twitterze żona senatora Brejzy, sugerując, że może to być działanie polskich służb.

W sprawę zaangażował się marszałek senatu Tomasz Grodzki, który zwrócił się do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego o wyjaśnienie przypadku wykorzystania telefonu Doroty Brejzy do rozsyłania informacji o podłożeniu ładunków wybuchowych. „Ze względu na publiczną aktywność Pani Senatorowej trudno tej sprawy nie łączyć z niedawnymi informacjami o użyciu - przez podległe Panu Ministrowi Służby specjalne – zaawansowanego oprogramowania szpiegowskiego do inwigilowania jej męża” – napisał marszałek.

Klan Brejzów rozsyła pozwy sądowe. „Niesamowity cynizm”

Ireneusz Stachowiak, były wiceprezydent Inowrocławia otrzymał pozew o zniesławienie od Krzysztofa Brejzy. – Sytuacja jest kuriozalna. Pozwał mnie...

zobacz więcej

Do przypadku Doroty Brejzy odniosła się też Zaufana Trzecia Strona.

„W przestępstwie użyto niezbyt zaawansowanych i powszechnie dostępnych technologii teleinformatycznych, najprawdopodobniej w postaci strony WWW oferującej usługi fałszowania numeru dzwoniącego. A fragmentu o przekierowaniu połączenia wychodzącego szkoda nawet komentować” – napisano na Twitterze.

„(...) pani Dorota padła po prostu ofiarą klasycznego ataku, jaki w ostatnich miesiącach przytrafił się wielu Polakom. (...) Oni niczego nie sugerują, ale piszą wprost. A inowrocławskie farmy trolli podchwytują ten przekaz i rozpowszechniają” – napisała na Twitterze Emilia Kamińska.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
(fot. tt/@Zaufana3Strona)
(fot. tt/@Zaufana3Strona)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej