RAPORT

Pogarda

Premier Morawiecki: Słabi politycy szukają wymówek, odpowiedzialni rozwiązań [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Polski Ład to daleko idące obniżki podatków; to więcej sprawiedliwości w polskim systemie podatkowym – mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. – Słabi politycy szukają wymówek, politycy odpowiedzialni szukają rozwiązań. I my te rozwiązania znaleźliśmy. I my te rozwiązania konsekwentnie wdrażamy – dodał szef polskiego rządu. Jak podkreślił tarcza antyinflacyjna da 200-300 zł miesięcznie oszczędności dla przeciętnej polskiej rodziny. – Wiem, że kpicie sobie z takich pieniędzy – powiedział premier do posłów opozycji.

Prezes ZUS: Zdecydowana większość emerytów i rencistów skorzysta na Polskim Ładzie

Zmiany podatkowe, które weszły w życie od 1 stycznia wpływają na wysokość wypłaty na rękę z ZUS; dla 94 proc. emerytów i ponad 98 proc. rencistów,...

zobacz więcej

Przed rozpoczęciem czwartkowego bloku głosowań głos z mównicy sejmowej zabrał szef rządu, zwracając się do posłów opozycji.

– Chciałbym na samym początku już dzisiaj postawić sprawę bardzo jasno. Wy, posłowie PO, PSL, zrobicie wszystko, żeby wstawić się w obronie brukselskich elit, warszawskich salonów. I to jest wasza polityka. Tymczasem my przede wszystkim myślimy o wszystkich sprawach polskich, bo mamy obowiązki polskie i działamy dla Polski – powiedział Morawiecki.

– I kiedy wy to zrozumiecie, że dla nas mieszkaniec Augustowa, Siedlec albo Przasnysza, Zielonej Góry i jakiegokolwiek innego miejsca w Polsce jest ważniejszy niż sędzia trybunału z Luksemburga, kiedy wy to zrozumiecie? – pytał premier zwracając się do posłów opozycji.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że obniżki VAT i akcyzy to element skutecznego poszukiwania rozwiązań wobec światowego kryzysu inflacyjnego. Podczas sejmowej debaty poświęconej tarczy antyinflacyjnej szef rządu podkreślił, że cały świat zmaga się z rosnącymi cenami oraz z poważnym kryzysem gospodarczym.

– Kiedy planowaliśmy Polski Ład, wiedzieliśmy, że będzie pod obstrzałem. Ale nie sądziliśmy, że będą to głosy tak pełne hipokryzji, manipulacji, fałszu ze strony opozycji. Stajemy u progu kryzysu globalnego, inflacyjnego, postpandemicznego. Słabi politycy szukają wymówek, politycy odpowiedzialni szukają rozwiązań. Znaleźliśmy je i je wdrażamy. Próbujecie tworzyć zasłonę dymną! – podkreślił.

Tarcza antyinflacyjna 2.0 „to historyczna obniżka podatku VAT”

Tarcza antyinflacyjna 2.0 oznacza historyczną obniżkę podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze do 0 proc.; rodzina z dwójką dzieci zyska w...

zobacz więcej

Premier mówił o tarczy antyinflacyjnej 2.0. Jak przyznał, spodziewał się, że ten program będzie pod „obstrzałem” opozycji. – Ale nie sadziliśmy, że będą to głosy tak pełne hipokryzji i manipulacji, jakie padają dziś ze strony Platformy Obywatelskiej – powiedział.

Jak mówił, „dziś Polska staje u progu znacznego kryzysu globalnego, kryzysu inflacyjnego, kryzysu postpandemicznego, kryzysu gospodarczego”.

Podkreślił, że rząd PiS, jako odpowiedzialny rząd, znalazł rozwiązania tego kryzysu i konsekwentnie je wdraża. Premier przedstawił wyliczenia. Według niego rodzina 2+2 na obniżce podatku VAT do zera na żywność oszczędzi około 53 zł miesięcznie. Jak dodał, obniżki podatków dla rodzin korzystających z samochodu mają wynieść około 48 zł miesięcznie. Rodziny korzystające z prądu i gazu jednocześnie – „w zależności od tego, czym ogrzewają dom lub mieszkanie” – zaoszczędzą od 65 do 200 zł miesięcznie – podkreślił.

Premier stwierdził, że ma na myśli obniżki wszystkich podatków („VAT i akcyzy”). Jak ocenił, dadzą one korzyść dla rodziny rzędu około 200 zł. – Dla „kuchenkowiczów” to jest mniej – stwierdził szef rządu. Dodał, że dla tych, którzy podgrzewają wodę junkersami, będzie to obniżka w wysokości 36 zł miesięcznie.

– Ja wiem, że wy kpicie sobie z takich pieniędzy. Wiem, że to dla was jest nic – mówił Morawiecki do posłów opozycji. – Może to jest śmieszne dla was, ale to nie jest śmieszne dla mnie. To są realne problemy ludzi – dodał premier.

– Jak zbierzemy tylko te działania, z tej części tarczy antyinflacyjnej, to jest od 130 do 230 zł miesięcznie (oszczędności) dla polskiej rodziny. Dodatek osłonowy to dla przeciętnej polskiej rodziny 850 zł. Jak to podzielimy, to jest 71 zł miesięcznie. Razem mamy od 200 do 300 zł (oszczędności) – wyliczał Morawiecki.

Po tych słowach posłowie KO zasiadający w ławach poselskich podnieśli do góry tabliczki z napisami „PiS = drożyzna” i zaczęli też skandować takie hasło.
teraz odtwarzane
Premier Morawiecki: Słabi politycy szukają wymówek, odpowiedzialni rozwiązań [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej