RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wzrost PKB Polski. Optymistyczna prognoza Banku Światowego

Bank Światowy opublikował prognozę na lata 2021-2023 (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
Bank Światowy opublikował prognozę na lata 2021-2023 (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Prognoza Banku Światowego dla Polski zakłada wzrost PKB w 2021 r. o 5,1 proc. i jest wyższa od poprzedniej o 1,3 pkt. proc. – wynika z czwartkowego komunikatu Ministerstwa Finansów.

Wychodzenie z pandemicznego kryzysu. Polska na tle krajów OECD

Według danych zgromadzonych przez The Economist, Polska znalazła się na 4. miejscu wśród krajów OECD, które najszybciej podniosły się po...

zobacz więcej

„11 stycznia 2022 r. Bank Światowy (BŚ) opublikował nową prognozę dla gospodarki światowej (Global Economic Prospects). W latach 2021-2023 prognozowany wzrost światowego PKB wyniesie – odpowiednio – 5,5 proc., 4,1 proc. oraz 3,2 proc.” – poinformowało Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie.

Szacunki dotyczące Polski


Jak wskazał resort, wśród prognoz przedstawionych przez BŚ znalazły się także szacunki dotyczące Polski.

„Prognoza wzrostu PKB Polski na lata 2021-2023 wynosi – odpowiednio – 5,1 proc., 4,7 proc., 3,4 proc. W przypadku prognozy na 2021 r. stanowi to korektę w górę o 1,3 pp. wobec wcześniejszej prognozy BŚ z czerwca ubiegłego roku” – stwierdziło MF w komunikacie.

Resort wskazał, że prognoza Banku Światowego dla gospodarek rozwiniętych na lata 2021-2023 zakłada wzrost o – odpowiednio – 5 proc., 3,8 proc. i 2,3 proc. Prognoza BŚ dla roku 2021 w tym przypadku jest niższa od poprzedniej o 0,4 pkt. proc.

Polska Strefa Inwestycji. MRiT podało najnowsze dane

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że w całym 2021 r. w ramach PSI wydano 713 decyzji o wsparciu inwestycji o łącznej wartości 37,1...

zobacz więcej

„Wzrost światowej gospodarki ulegnie spowolnieniu w związku z niesłabnącą pandemią COVID-19, mniejszą stymulacją fiskalną gospodarek oraz utrzymującymi się zatorami łańcuchów dostaw. W przeciwieństwie do gospodarek rozwiniętych, wzrost gospodarczy w krajach rozwijających się utrzyma się znacznie poniżej trendu sprzed pandemii” – podano w komunikacie MF.

Przypomniano w nim, że dla grupy gospodarek wschodzących i rozwijających się eksperci BŚ prognozują wzrost PKB o 6,3 proc. w 2021 r., 4,6 proc. w 2022 r. oraz 4,4 proc. w 2023 r.

Przeczytaj też: Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Projekt zostanie wysłany do KE

„Projekcje gospodarcze cechuje przewaga ryzyk ujemnych związanych z nowymi mutacjami wirusa, możliwością niezakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych, a także napięć fiskalnych wynikających z rosnących poziomów długu. Skutkować może to koniecznością restrukturyzacji długu niektórych krajów, co będzie obecnie trudniejsze do osiągnięcia niż w warunkach sprzed pandemii” – stwierdzono w komunikacie MF.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej