RAPORT

Pogarda

Polscy naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za ciężki przebieg COVID-19

Najnowsze

Popularne

Polscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odkryli gen odpowiedzialny za ciężki przebieg COVID-19 – poinformował w czwartek szef Ministerstwa Zdrowia. Jak wynika z badań naukowców z UMB, zaawansowanie wieku, nadwaga, płeć męska, a na czwartym miejscu czynnik genetyczny decydują o ciężkości przebiegu COVID-19.

Ten gen chroni przed ciężkimi objawami COVID-19. Nowe odkrycie

Brytyjscy naukowcy odkryli gen, który u ludzi przechodzących COVID-19 bezobjawowo występuje trzy razy częściej niż w ogólnej populacji. Osoby z tym...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zidentyfikowali wariant genetyczny, który predysponuje do ciężkiego przebiegu COVID-19, ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko takiego przebiegu tej choroby oraz śmierci chorego. Uczelnia określa to odkrycie jako przełomowe.

Wyniki badań zostały w czwartek zaprezentowane na konferencji prasowej w Białymstoku z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz prezesa Agencji Badań Medycznych Radosława Sierpińskiego.

Wpływ genu na przebieg choroby


Przebadano półtora tysiąca osób chorych na COVID-19. Zidentyfikowany wariant genetyczny może posiadać 14 proc. Polaków, to o ok. 5 proc. więcej niż w innych krajach europejskich.

– Pokazujemy, że geny są bardzo ważnym czynnikiem, który może decydować o tym, w jaki sposób przejdziemy każdą chorobę, również COVID-19, ale chciałbym je od razu ustawić w odpowiedniej hierarchii. My nie pokazaliśmy, że geny są najważniejsze, to nigdy nie jest takie proste. Są znaczące, są na miejscu czwartym – mówił w czwartek w Polskim Radiu Białystok kierownik projektu badawczego, prorektor UMB ds. nauki i rozwoju prof. Marcin Moniuszko. – To co przede wszystkim decyduje o ciężkości przebiegu wielu chorób, ale COVID-19 z pewnością, to w tej kolejności: zaawansowanie wieku, nadwaga – każdy kilogram więcej to niestety większe ryzyko ciężkiego przebiegu – i niestety panowie, płeć męska. Czynnik genetyczny jest na miejscu czwartym, przed chorobami współistniejącymi – tak wynika z tych badań, które przeprowadziliśmy z udziałem kilkunastu ośrodków klinicznych z całej Polski – mówił Moniuszko.

Zielona herbata może zwalczać koronawirusa. „Fascynujące badanie”

Z pomocą opartego na sztucznej inteligencji programu brytyjsko-indyjski zespół specjalistów odkrył w zielonej herbacie substancję, która na różne...

zobacz więcej

Zaznaczył, że podobne badania były już prowadzone na świecie i wynika z nich, że są różnice między populacjami, ważne są także kwestie etniczne. – To te niuanse potrafią decydować czasem o tym, w jaki sposób, powiedzmy, przechodzimy daną chorobę – mówił Moniuszko.

Przebieg COVID-19 w Polsce a w innych krajach


Profesor zaznaczył, że nie chodzi o to, aby kopiować rozwiązania z innych krajów, bo pacjenci są zróżnicowani genetycznie i rozwiązania działające gdzie indziej nie muszą działać u nas, dlatego ważne jest, że takie badania przeprowadzono w Polsce.

Pytany czy na podstawie wyników przeprowadzonych badań można sądzić, że Polacy są bardziej predysponowani do ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem powiedział, że sprawa jest skomplikowana.

Zobacz także: Tabletka na COVID-19 dopuszczona do użycia


– Oczywiście nasze badania pokazały to zwiększenie częstości występowania wariantu genetycznego predysponującego do ciężkiego przebiegu COVID-19. U nas 14 proc., w całej Europie ok. 8 proc, ale w Indiach na przykład to jest 27 proc., a jeśli chodzi o wschodnią Azję, Chiny, to są to zaledwie promile. Także geograficznie my jesteśmy w różnym stopniu predysponowani. Czy to jest wyjaśnienie tego dramatycznego bilansu zgonów związanych z COVID-19 - (...) nie chciałbym, to byłoby zbyt proste – mówił prof. Moniuszko. Podkreślał, że tego typu badania są przyszłością jeżeli chodzi o różne choroby.

Rośnie liczba młodych pacjentów z COVID-19, przebieg coraz cięższy

Rośnie liczba młodych pacjentów, a także dzieci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, a przebieg jest coraz cięższy – ostrzegają lekarze...

zobacz więcej

Jak ocenił, wyniki badań pozwalają na opracowanie niezbyt skomplikowanego testu, który pomagałby identyfikować osoby z ciężkim ryzykiem przebiegu zakażenia koronawirusem. Prof. Moniuszko mówi, że naukowcy przedstawiają gotowe wyniki badań, sami będą robić wszystko, aby test powstał, ale być może opracuje go ktoś inny.

– Mamy nadzieję, że taki test mógłby pomagać ludziom, którzy myślą, że są superbezpieczni, przekonać się, że różnie z tym bezpieczeństwem bywa – mówił prof. Moniuszko.

Podkreślił, że pozytywny wynik takiego testu mógłby zachęcać daną osobę np. do szczepienia, jeśli tego nie zrobiła do tej pory; do przestrzegania zasad epidemicznych, uważności, to także wiedza ważna dla lekarzy w sprawie możliwości leczenia, stosowania terapii dla pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby. Moniuszko ocenia, że test mógłby powstać w ciągu kilku miesięcy, a może nawet wcześniej.

Gen predysponuje do ciężkiego przechodzenia COVID-19


O odkryciu informował też w czwartek w Białymstoku minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Dzisiaj mamy dzień ważny dla całej nauki polskiej, ale przede wszystkim dla systemu opieki medycznej, dla zdrowia Polaków. Udało nam się zidentyfikować (...) bardzo ważny element ryzyka, jeśli chodzi o zachorowania na COVID-19 – powiedział Niedzielski. Dodał, że dzięki pracy polskich naukowców udało się zidentyfikować czynnik „sklasyfikowany jako czwarty co do hierarchii, jeżeli chodzi o ciężkość przechodzenia COVID-19”. – Tym czynnikiem jest konkretny gen – wskazał szef MZ.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Jak mówił, udało się wyznaczyć gen odpowiedzialny za predyspozycję do ciężkiego przechodzenia COVID-19. – I to nie jest koniec, bo to odkrycie oznacza, że będziemy mogli wykorzystać tę wiedzę, by identyfikować osoby, które mają predyspozycję do tego, by ciężko przechodzić COVID-19 – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej