RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rau: Ryzyko wojny w obszarze OBWE największe w ostatnich 30 latach

Najnowsze

Popularne

Wydaje się, że ryzyko wojny na obszarze Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie jest obecnie większe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat – stwierdził w Wiedniu minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Zapowiedział zaangażowanie polskiego przewodnictwa w OBWE w podejmowanie wyzwań dotyczących bezpieczeństwa w Europie Wschodniej.

Ławrow spotkał się z Blinkenem. Rosja chce umowy o nierozszerzaniu NATO na wschód

Rosja w najbliższym czasie przedstawi propozycje dotyczące porozumień, które wykluczałyby wszelkie rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego na...

zobacz więcej

Rau zapowiedział otwartość na dialog i gotowość do przedstawienia w tym celu inicjatyw. Podkreślił, że od kilku tygodni mamy do czynienia z możliwością poważnej eskalacji militarnej w regionie Europy Wschodniej.

Na posiedzeniu Stałej Rady OBWE Rau przedstawił priorytety polskiego przewodnictwa w tej organizacji. Nawiązał do historii Polski oraz do jej doświadczenia oporu wobec imperialnych aspiracji sąsiadów i podporządkowania się obcemu mocarstwu.

– Zerwanie żelaznej kurtyny 30 lat temu było dla mojego narodu i całej Europy Środkowej momentem odzyskania suwerenności i państwowości – podkreślił.

– To był właśnie ten moment, w którym miały miejsce bardzo tragiczne epizody w naszej historii, kiedy władze komunistyczne otworzyły ogień do demonstrujących robotników, przedstawicieli tego samego narodu, w Gdańsku i Gdyni w 1970 r. oraz w 1981 r. w Kopalni Wujek w Katowicach – mówił.

Minister wskazał, że to doświadczenie Polski powinno być dokładnie przestudiowane przez wszystkich, którzy mogą sądzić, że użycie siły przeciwko własnym ludziom jest dobrą opcją i przyniesie trwałe rozwiązania.

Pogarsza się sytuacja w Donbasie. OBWE zaniepokojona

Pogarsza się sytuacja na linii rozgraniczenia w Donbasie na wschodzie Ukrainy – poinformowała przedstawicielka OBWE Heidi Grau. Wzrasta liczba...

zobacz więcej

– Ponieważ jesteśmy narodem o traumatycznej historii, który bardzo skorzystał na pokoju w Europie, doskonale wiemy, które propozycje służą pokojowi, a które mu zagrażają. Będziemy dzielić się tym doświadczeniem podczas naszego przewodnictwa w OBWE – zapowiedział szef polskiej dyplomacji.

Zaznaczył, że obecnie państwa OBWE mierzą się ze szczególnymi wyzwaniami dla pokoju i bezpieczeństwa.

– Przedłużające się konflikty, konfrontacje wojskowe, radykalizacja, terroryzm wraz z postępującą erozją reżimów kontroli zbrojeń, skutki pandemii COVID-19 oraz głębokie naruszenia praw człowieka i podstawowych wolności jednostek prowadzą do rosnącej niepewności, nieprzewidywalności, podziałów i lęków narastających w naszych społeczeństwach. Wydaje się, że ryzyko wojny na obszarze OBWE jest obecnie większe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat – stwierdził Rau.

Zapewnił, że polskie przewodnictwo nie będzie obojętne na obawy dotyczące bezpieczeństwa zgłaszane przez jakiekolwiek uczestniczące państwo.

Mówiąc o Ukrainie Rau podkreślił, że OBWE jest dobrze przygotowana do pomocy w łagodzeniu istniejących sporów. Deklarował skupienie się na pokojowym rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie i wokół niej, zgodnie z porozumieniami mińskimi i z pełnym poszanowaniem suwerenności, integralności terytorialnej i jedności tego kraju w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

Zobacz także: USA potępiły atak na misję OBWE na wschodzie Ukrainy


Szef MSZ wyraził uznanie dla Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie (SMM). Zaapelował o przedłużenie jej mandatu poza 31 marca.

OBWE: W minionym roku w Donbasie zginęło 24 cywilów, ponad stu rannych

Na wschodzie Ukrainy od 2014 r. trwa konflikt zbrojny, który, jak się szacuje, pochłonął ok. 13 tys. ofiar śmiertelnych. Specjalna Misja...

zobacz więcej

Wymienił też Gruzję, Naddniestrze i Górny Karabach jako miejsca, gdzie należy wzmocnić wysiłki zmierzające do ustanowienia trwałego pokoju. Jak dodał, również ostatnie wydarzenia w Kazachstanie wzbudziły duże obawy.

– Od kilku tygodni mamy do czynienia z możliwością poważnej eskalacji militarnej w Europie Wschodniej. Analitycy wojskowi wskazali na duże zwiększenie liczby wojsk w regionie. W ostatnim czasie słyszeliśmy żądanie gwarancji bezpieczeństwa związanych z ważną częścią obszaru OBWE oraz ponowny dyskurs o strefach wpływów – powiedział Rau.

Zaznaczył, że te aspekty wymagają poważnej międzynarodowej oceny i właściwej reakcji opartej na zasadach prawa międzynarodowego. Jak wskazał, problem nie dotyczy jednego czy dwóch krajów, ale stanowi wyzwanie dla stabilności i bezpieczeństwa systemu europejskiego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Stwierdził, że OBWE jest odpowiednią platformą do omawiania kwestii dotyczących bezpieczeństwa i środków budowy zaufania.

– Polskie przewodnictwo, w porozumieniu z państwami uczestniczącymi, zapewni, że OBWE będzie odgrywać rolę w rozwiązywaniu bieżących wyzwań bezpieczeństwa w Europie Wschodniej. Będziemy otwarci na dialog i gotowi do przedstawienia inicjatyw zmierzających do osiągnięcia wzajemnego zrozumienia i złagodzenia napięć na obszarze OBWE – zadeklarował Rau.

Zobacz także: Rosja nie przedłuży mandatu obserwatorom OBWE

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej