RAPORT

Pogarda

Tarcza antyinflacyjna 2.0 „to historyczna obniżka podatku VAT”

Najnowsze

Popularne

Tarcza antyinflacyjna 2.0 oznacza historyczną obniżkę podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze do 0 proc.; rodzina z dwójką dzieci zyska w ciągu sześciu miesięcy ponad 334 zł; spadną też ceny paliw, do poziomu najniższego w UE – mówili w czwartek w Sejmie posłowie PiS.

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Premier Morawiecki podał szczegóły

W ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej obniżamy do zera VAT na żywność i z 23 proc. do 8 proc. VAT na paliwo – powiedział premier Mateusz...

zobacz więcej

Sejm w czwartek rano wznowił obrady, posłowie mają przeprowadzić po południu drugie czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Jego pierwsze czytanie odbyło się w środę, tego dnia też zajęła się nim sejmowa komisja. Projekt przewiduje czasowe obniżenie do zera stawek podatku VAT na żywność, nawozy i gaz, do 5 proc. na ciepło oraz do 8 proc. na paliwa.

Krajewski mówił na konferencji prasowej w Sejmie, że tarcza antyinflacyjna 2.0 oznacza „historyczną obniżkę podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze do 0 proc.”.

Jak stwierdził poseł PiS, oznacza to, że rodzina z dwójką dzieci zyska w ciągu sześciu miesięcy ponad 334 zł na samej obniżce podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze.

– Mamy do czynienia z historyczną obniżką podatku VAT na takie produkty jak mięso, ryby, wyroby piekarnicze, owoce, warzywa – mówimy o podstawowych wydatkach w każdym gospodarstwie domowym – mówił Krajewski.

Wyraził nadzieję, że obniżenie podatku VAT przyczyni się do spadku poziomu inflacji. – Jako PiS jesteśmy konsekwentni w obniżaniu podatków i to wyróżnia nas od ugrupowań opozycyjnych – dodał Krajewski.

Zerowy VAT na żywność. Kto ile zaoszczędzi?

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to obniżka podatku VAT do 0 proc. na podstawowe artykuły żywnościowe od 1 lutego 2022! – pisze premier Mateusz Morawiecki...

zobacz więcej

Marcin Porzucek (PiS) zwracał uwagę na planowane w tarczy antyinflacyjnej obniżenie VAT na paliwa.

– To oznacza, że już niebawem ceny paliw mogą zejść do około 5 zł za litr (...). Liczymy, że już niebawem, za kilka tygodni te ceny paliw będą wynosił 5 zł za litr, ceny gazu LPG spadną także o kilkadziesiąt groszy. To oznacza, że tankując pełny bak każdy polski kierowca będzie mogły zyskać przy samochodzie osobowym kilkadziesiąt złotych – powiedział poseł PiS.

Dodał, że to tych zmianach podatkowych ceny paliw w Polsce będą najniższymi cenami w całej UE.

Zobacz także: Obniżka VAT na żywność, paliwa i energię


Zgodnie z tzw. tarczą antyinflacyjną 2.0 obniżony zostanie VAT na media: na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.); na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.); na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.). Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej