RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kradzieże i profanacje w paryskich kościołach

Kradzieże w kościołach w Paryżu (fot. Shutterstock/Maleo, zdjecie ilustracyjne)
Kradzieże w kościołach w Paryżu (fot. Shutterstock/Maleo, zdjecie ilustracyjne)

Od początku stycznia nieznani sprawcy dokonali kradzieży i profanacji w trzech kościołach w regionie Paryża. Według francuskiej prokuratury nie jest jeszcze jasne, czy przestępstwa są ze sobą powiązane.

Paryż: brakuje funduszy na utrzymanie kościołów

Po tragicznym pożarze katedry Notre Dame w Paryżu głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o...

zobacz więcej

10 stycznia w departamencie Saint-Denis, w Bondy i Romainville, doszło do profanacji, kradzieży i zniszczeń w dwóch kościołach. 7 stycznia podobny przypadek stwierdzono w kościele w Vitry-sur-Seine w diecezji Creteil – podał portal Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

W Bondy wybito witraż, zbezczeszczono tabernakulum, wyłamano również drzwi do zakrystii i skradziono naczynia sakralne. Po tym zajściu we wtorek w kościele św. Piotra w Bondy odprawiono nabożeństwo pokutne w celu zadośćuczynienia profanacji. W Romainville rozbito witraż, opróżniono tabernakulum i splądrowano zakrystię w celu kradzieży przedmiotów sakralnych. W obu kościołach skradziono również hostię.

„Zniszczyli najbardziej czczone miejsce, tabernakulum. To najpoważniejsza szkoda, jaką można wyrządzić lokalnemu kościołowi” – podkreślił ojciec Jocelyn Petitfils, wikariusz w Bondy, cytowany przez „Le Figaro”.

„Jesteśmy zniesmaczeni, miejsce kultu jest święte. Ci, którzy to zrobili, nie mają szacunku do niczego. Nasze społeczeństwo ma się bardzo źle” – ubolewa lokalna katoliczka, cytowana przez ten dziennik.

Zobacz także: Profanacja pomnika św. Jana Pawła w centrum Paryża


Ks. Serge Nzuzi, wikariusz kościoła Saint Germain l’Auxerrois (św. Germana, biskupa Auxerre) w Romainville w rozmowie z CNews powiedział, że był zszokowany, gdy zobaczył, co się stało. – Nigdy sobie nie wyobrażałem, że w kościele mogłoby dojść do grabieży. To dla mnie niewyobrażalne – powiedział duchowny. Dodał, że „nie ma już dla niczego szacunku w dzisiejszym społeczeństwie”.

Policja prowadzi śledztwa. Prokuratura na razie nie poinformowała, czy kradzieże są ze sobą powiązane.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej