RAPORT

Wojna na Ukrainie

Teksas. Fontanna wystrzeliła ze starego szybu [WIDEO]

Wysoka fontanna słonej wody wystrzeliła do góry z dawno zapomnianego szybu naftowego w Basenie Permskim w zachodnim Teksasie. Gejzer ożywił się w nocy w Nowy Rok, wyrzucając na okoliczny teren minerały.

PGNiG odkryło nowe złoże gazu ziemnego i ropy naftowej

Według wstępnych wyliczeń zasoby wydobywalne węglowodorów w nowo odkrytym złożu Shrek na koncesji PL838 mieszczą się w przedziale między ok. 19 a...

zobacz więcej

Kolumna słonej wody wybiła się w noc sylwestrową bądź we wczesnych godzinach 1 stycznia na płaskowyżu południowej części hrabstwa Crane. Wyrzucana na zewnątrz sól i inne minerały zabielają okoliczny krajobraz.

Zdaniem ekspertów interesujące zjawiska zachodzą także pod ziemią w Basenie Permskim. – Nigdy nie widziałem czegoś takiego w zachodnim Teksasie. To zdecydowanie nie jest naturalne ciśnienie – powiedział portalowi Texas Monthly były geolog z Pennzoil, konsultant ds. hydrogeologii w Austin.

Jak wskazuje Texas Monthly, w promieniu setek mil od fontanny nie ma naturalnej warstwy wodonośnej, która byłaby w stanie wystrzelić wodę w niebo w ten sposób; źródło wybuchu wody było początkowo tajemnicą. W bazie danych kartograficznych Komisji Kolejowej Teksasu, która reguluje działalność związaną z ropą naftową i gazem ziemnym, nie ma żadnego odwiertu. Nie pojawia się też taki w państwowej bazie studni.

Naukowcy, którzy przeszukiwali archiwa państwowe, natrafili na informację o suchym otworze o głębokości ponad 423 m (1390 stóp), który został wywiercony w miejscu gejzeru przez Gulf Oil w 1948 r. W 1957 r. szyb został zatkany i zapomniany.

Amerykańska korporacja energetyczna Chevron podała, że przejęła „pełną odpowiedzialność za operacje na miejscu, naprawy i koszty”. Szyb naftowy należał wcześniej do Gulf Oil, niegdyś jednej z największych na świecie firm naftowych. Chevron przejął tę firmę w 1984 r. w ramach największej fuzji korporacyjnej w historii.

Zobacz także: Gejzer z gorącą wodą wystrzelił przy Wisłostradzie w Warszawie


Do 9 stycznia kilka koparek i buldożerów budowało nasyp do przechwytywania wody. Zatrzymanie przepływu wody może być skomplikowane i kosztowne oraz może zająć tygodnie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej