RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wpadka Sikorskiego ws. cen gazu. PGNiG stanowczo o strategii Gazpromu

Szef MSZ Radosław Sikorski, premier RP Donald Tusk i prezydent Rosji Władimir Putin, rok 2008 (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Szef MSZ Radosław Sikorski, premier RP Donald Tusk i prezydent Rosji Władimir Putin, rok 2008 (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Radosław Sikorski (PO) stwierdził, że wysokie ceny gazu to efekt spekulowania przez PiS „na giełdzie opcjami gazowymi”. „Ceny gazu to problem globalny, który spowodowany jest manipulacjami Gazpromu” – zareagowali na wpis europosła przedstawiciele PGNiG. Wyjaśnili, że rosyjska spółka celowo nie napełniła przed zimą swoich europejskich magazynów gazu, co wywołało obawy o brak paliwa w szczycie sezonu grzewczego.

Facebook zamyka profil Konfederacji. Zmiana prawa UE już w tym roku?

– Z deklaracji naszych francuskich partnerów, którzy pełnią obecnie prezydencję w UE wynika, że prace będziemy finalizować w połowie tego roku –...

zobacz więcej

Europoseł Platformy Obywatelskiej postanowił zaatakować PiS w sprawie światowych cen gazu.

„Jeśli prawdą jest, że polskie firmy i gospodarstwa domowe zapłacą gigantyczne rachunki za gaz m.in. dlatego, że geniusze z nominacji *** spekulowali na giełdzie opcjami gazowymi i przegrali miliardy, to ten rząd powinien zostać zmieciony” – skomentował Sikorski.

Na jego wpis zareagowali na Twitterze przedstawiciele przedsiębiorstwa PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo).

Zobacz także ->  Zobacz, co rozhuśtało inflację. Ekspert: Te czynniki wygasną w 2022 roku

„Prawdą jest to, że ceny gazu to problem globalny, który spowodowany jest manipulacjami Gazpromu. Cały świat o tym wie. Polityk, który był odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe i którego decyzje miały wpływ na obecną sytuację w Polsce, też powinien o tym wiedzieć” – zaznaczyli.

Sikorski był bowiem w latach 2007–2014 ministrem spraw zagranicznych w rządach Donalda Tuska. To w tamtym okresie polski rząd wielokrotnie apelował o  „reset” w relacjach z Rosją, bliższą współpracę i podpisywał umowy z Moskwą. – Rosja jest gwarantem integralności terytorialnej Ukrainy – przekonywał nawet  Radosław Sikorski.

Zobacz:   Wiceminister: PO się dogadywała, my odzyskujemy od Gazpromu miliardy

„Tarcza antyinflacyjna 2.0 pomoże polskim rodzinom w walce z europejską inflacją”

Tarcza antyinflacyjna 2.0 to szereg rozwiązań, które pomogą polskim rodzinom w walce z europejską inflacją i wzrostem cen – napisał we wtorek...

zobacz więcej

PGNiG zaznaczyło, że nie prowadzi działalności spekulacyjnej. „Spółka realizuje konsekwentnie długoterminową strategię zarządzania ryzykiem zmienności cen towarów, walut i stopy procentowej. Jest to powszechnie przyjęta praktyka stosowana w całej branży” – wyjaśniono.

Dodano, że w przeciwieństwie do innych firm Gazprom nie napełnił przed zimą swoich europejskich magazynów.

Zobacz także:   Tak rząd Tuska miażdżył propozycje obniżenia VAT na paliwo. „Nie da się!”

„Wywołało to obawy o brak paliwa w szczycie sezonu grzewczego, czego konsekwencją był gwałtowny wzrost cen gazu na europejskich giełdach” – czytamy.

Jak napisano, średni poziom zapasów gazu w magazynach na terenie Unii Europejskiej był jesienią 2021 roku o wiele niższy niż w ostatnich pięciu latach.

„Średnią mocno zaniżyły magazyny w krajach UE należące do Gazpromu, który nie napełnił ich przed zimą, co spowodowało wzrost cen” – podkreślono.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej